MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

A megyék, a fejlesztés motorjai lesznek
2011.10.19. 12:19

...címmel, a Jegyző és Közigazgatás c. szaklap 4. számában megjelent interjú Vargha Tamással, a Fejér Megyei Közgyűlés elnökével itt olvasható. 



 
Miután a megyei önkormányzatok az előző alulfinanszírozott kormányzati ciklusban drasztikusan eladósodtak, az intézményfenntartói feladataik állami kézbe kerülnek s velük együtt a megyei önkormányzatok adósságállománya is.
 
- Számított-e erre a kormányzati lépésre, amikor 2010-ben elkezdte a munkát?
 
Azt gondolom, várható, sőt elvárható volt. Köztudott, hogy az előző kormányzat az önkormányzatok, hangsúlyosan a megyei önkormányzatok ellehetetlenítésén dolgozott. Normatívát csökkentett, bevételeket vont el, a költségvetés törvénytelenül vonult ki finanszírozandó területekről. Mindezek nyomán a megyéknek – már ha az ellátottak érdekében fenn akarták tartani szociális, gyermekvédelmi, egészségügyi, oktatási és kulturális intézményeik törvényekben előírt szolgáltatási körét és színvonalát – értékesíteniük kellett vagyonuk egy részét, vagy hiteleket kellett felvenniük. Mi ugyan még ebben a kényszerhelyzetben sem éltük fel vagyonunkat, de a nagyarányú hitelfelvételt nem kerülhettük el. Emellett a kötelező feladatok ellátása és azok finanszírozása mellett problémát jelentett az is, hogy egyes megyei fenntartású intézményekszolgáltatásainak – például a Szent György Kórházénak, a megyei múzeuménak, a Vörösmarty Könyvtárénak, a megyei művelődési központénak –többségében a megyeszékhely lakói az igénybevevői, ugyanakkor fenntartásuk egyedül a megyei önkormányzatot terheli. Persze a város is mondhatja, hogy a Vörösmarty Színház vagy jó néhány középiskola fenntartása csak az ő felelőssége, ugyanakkor szerte a megyéből járnak oda. Mindezen közben – ahogy mindnyájan tudjuk – az előző kormányzat hathatós tevékenysége eredményeként az ország gazdaságának szekere is kátyúba jutott, ezzel az új kormány is kényszerpályára került. Mindebből azt gondolom, egyértelműen kitűnik tehát, hogy elengedhetetlenül szükségessé vált a megyei önkormányzatok konszolidációja. Nagy könnyebbséget jelent, hogy a kormány vállalja majd a felelősséget azokért a feladatokért, amelyért végeredményben eddig is az állam felelt.
 
- Milyen konkrétumokat tud mondani a változásokról?
 
A Fejér Megyei Önkormányzat dolgozói állományából várhatóan 2012. január 1-től több mint 4000 embert vesz át a Fejér Megyei Kormányhivatal, az összes intézményt az összes adóssággal együtt. Az is elképzelhető, hogy egyes feladatok csak átmenetileg kerülnek a kormányhivatalhoz, s aztán valamely települési önkormányzat vagy más állami szerv veszi át azokat, de erről az új önkormányzati törvény megalkotása és a járási hivatalok megalakulása előtt még, azt gondolom, korai lenne beszélni.
 
- Hogyan tovább?
 
Magyarország újjászervezésében kiemelt szerepe lesz az új önkormányzati struktúrának. Orbán Viktor miniszterelnök és mi, megyei önkormányzati vezetők megállapodást kötöttünk a megyei önkormányzatok néhány jövőbeli feladatáról és az ezekhez kapcsolódó felelősségről.  Az intézményfenntartás helyett januártól a területfejlesztés lesz a megyei önkormányzatok kiemelt feladata. Az eddig ezen a területen végzett feladatok jelentősen kiegészülnek, az új kihívások új felelősséget is jelentenek. - Az intézmények működése zavartalan lesz, azt ezek a folyamatok nem érintik. Már készülünk a jövő feladataira, de egyelőre fontosabb az átadás-átvétel zavartalansága. Az átszervezés nem veszélyezteti sem az érintett intézmények dolgozóinak munkáját, sem az ellátás biztonságát. Bár az átadás-átvétel egy bonyolult folyamat, ezért arra törekszünk, hogy azt a helyi adottságok figyelembe vétele mellett a megyei önkormányzatok és az állam közötti folyamatos egyeztetés kísérje.  
 
- Visszatérve a területfejlesztésre, Fejér megye infrastrukturális fejlettsége meglehetősen differenciált, észak és dél eléggé eltérő lehetőségekkel bír. Lehetséges, hogy ezzel a kormányzati lépéssel lesz lehetőségük a különbségek eltüntetésére, a déli régió megerősítésére?
 
Megyei önkormányzatként korábban nem voltak meg az eszközeink, de a szándék igen. Ezért döntöttünk úgy hogy a megye vidéki, különösen a déli mezőgazdasággal foglalkozó térségeinek fenntartható fejlődése érdekében az idén májusban „FEJÉR TERMÉK PROGRAM” néven átfogó kezdeményezést indítunk a térség élelmiszertermelésének, kézműves tevékenységeinek, kis- és középvállalkozásainak támogatására.
Ez a program egy olyan fejlesztéspolitika középpontjában áll, amely összehozza a vidéket és a várost. Segít a hátrányos helyzetű térségek felzárkóztatásában, és új fejlesztési lehetőségeket ragad meg.
Ennek jegyében szerveztük meg idén a hagyományos Megyenapot és a Megyeháza udvarán már két alkalommal rendeztünk Megyekorzó elnevezéssel Fejér termékekből vásárt. A helyi adottságokat, a helybeliek kreativitását kihasználva tanáccsal, marketinggel támogathatjuk a helyi összefogásokat, és igyekszünk arra ösztökélni a multikat, hogy fogadjanak be több helyi terméket, és arra biztathatjuk a megyében élő embereket, hogy ezeket keressék a polcokon...
 
Azt szeretnénk elérni a Fejér Termék Programmal, hogy a legkisebb, leginkább forráshiányos falunak is közel a nagyobb településekéhez mérhető esélye legyen a fejlesztésre, ha a szándék és a tehetség megvan a helyiekben!
 
 
 
 
 

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP