MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

Közös emlékezés
2011.10.24. 09:04

Együtt emlékezett '56-ra Fejér megye és Székesfehérvár



 
 
Székesfehérvár, 2011. október 23. – Október 23-án a Székesegyház 56-os emlékkeresztjénél került sor a városi és a megyei önkormányzat közös megemlékezésére. A történelmi zászlók bevonulását követően a Himnusz hangjaival kezdődött az ünnepség, majd Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és Cser-Palkovics András, Székesfehérvár Megyei Jogú Város polgármestere elmondta beszédét. A megemlékező beszédek folytatásaként önkormányzatok, pártok, fegyveres testületek, történelmi egyházak, ’56-os szervezetek és civil szervezetek koszorúzással tisztelegtek az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek emléke, a Nagy Benedek szobrászművész által készített fafeszület előtt.
 

Ünnepi beszédében a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke felidézte az ötvenöt évvel ezelőtti budapesti és székesfehérvári eseményeket és emlékeztetett arra, hogy szüleink és nagyszüleink generációja makacs hűséggel őrizte a „forradalom” szót  akkor is, „amikor a kádári politika  sajnálatos októberi eseményekké, majd ellenforradalommá alázta azt az őszt.” Vargha Tamás felhívta a hallgatóság figyelmét arra is, hogy „Ma, az ötvenötödik évfordulón a szűnni nem akaró válságtól szorongatva ünnepelünk. Nehéz időket élünk. A történelmi és kulturális nemzetszűkítés nemtelen eszközeinek pusztítása után az összeomlás határán egyensúlyozó globális pénzvilág martalékává váltunk. 1956 példa és tanulság: nemzeti eszmélésünk ősze, amit ugyan nem segített, de ámulva figyelt a világ.

 
 
Dr. Cser-Palkovics András megemlékező beszédében 1956-ot a remény és a méltóság évének nevezte. ”Ötvenöt esztendővel ezelőtt október 23-án, egy fojtogató, hazugságokra épülő korban, a magyarság a szabadságot választotta. Tette ezt olyan erővel, hogy az egész világ beleremegett és hatását a mai napig nem feledi.” – mondta Székesfehérvár polgármestere.
 
 
„1956 üzenet volt az egész világnak. Megmutatta, hogy a nemzeti összefogásnak történelemformáló ereje van, ugyanakkor a forradalmat követő közel 40 év megmutatta azt is, hányfajta arca van a hazugságnak, az illúziókeltésnek, a megfélemlítésnek.” – fogalmazott a polgármester a forradalom és szabadságharc évét követő négy évtizedről. Ezután felhívta az emlékezők figyelmét arra, hogy újra és újra ki kell mondani, hogy „az ’56-os forradalom és szabadságharc mai szabadságunk elvitathatatlan alapja, igazodási pont, erkölcsi fokmérő.”
Dr. Cser-Palkovics András beszéde végén a következő mondatokkal fordult a fehérváriak felé. „Az 1956-os forradalomnak és szabadságharcnak számos tanulsága van. Talán az egyik legfontosabb az, hogy ha közösen cselekszünk, ha hiszünk egymásban és az erőnkben, akkor képesek leszünk felülkerekedni a nehézségeken, valóra válthatjuk álmainkat.”

A délután öt órakor tartott megemlékezést követően Ünnepi Gálaest kezdődött a Vörösmarty Színházban.
 
 
A megemlékező esten Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke a rendvédelmi szervek vezetőinek előterjesztése alapján kiemelkedő szakmai munkájuk elismeréseként elnöki dicséretben részesítette Csepkéné Varajas Éva századost, Kaposvári Károly rendőr alezredest, dr. Mák Attila rendőr alezredest, Sebestyén Józsefné alezredest, Sebestyén Péternét és Szén Zoltán polgári védelmi őrnagyot. 
 
 
 
A gálaest zárásaként a meghívottak Fellegi Ádám zongoraművész Liszt zongoraestjét hallgathatták meg.

 
A képre kattintva galéria nyílik >>>
 
 

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP