Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A recski pap emlékét idézték a forradalom évfordulóján
2011.10.24. 09:34
Emléktáblát avattak Tabódy István emlékére Bicskén, a Szent László Általános Iskola homlokzatán.
Vargha Tamás megyei közgyűlési elnök és Tessely Zoltán polgármester, országgyűlési képviselők idézték meg a városban papként szolgált atya hazafiúi kitartását a forradalom 55. évfordulóján.
Tabódy István (1921-2000) 19 évet töltött a kommunista diktatúra börtöneiben, internálótáboraiban. Volt többek között Kistarcsán, Recsken, különböző budapesti fogházakban, Márianosztrán, Sopronkőhidán, Sátoraljaújhelyen és a budapesti Országos Börtön-Gyűjtőfogházban. 1958. június 13-án Shvoy Lajos szentelte pappá, de utána is éveket töltött börtönben, 1972. december 30-án szabadult. Ezután a székesfehérvári belvárosi templom, majd Csabdi, Kisláng és végül Bicske plébánosa lett. 1992-ben székesfehérvári kanonokká nevezték ki, mely tisztséget a haláláig betöltötte. Fejér megye és Bicske város díszpolgára, posztumusz kanonok, a bicskei katolikus Szent László Általános Iskola újraalapítója, a vitézi rend főkapitánya volt.
Tessely Zoltán polgármester Rácz Sándort, az egykori harcostársat köszöntötte, nagy idők nagy tanúját. Rácz Sándor 1956-ban a Nagy Budapesti Központi Munkástanács elnökéül választották társai, a forradalom leverésekor tárgyalásra hívták a parlamentbe, ám tőrbe csalták, elárulták, bebörtönözték. Hála Istennek, megélte a köztársaság kikiáltását, s 1956 rehabilitációját!
Mostani bicskei köszöntésében elmondta: lelki kötelességének érzi, hogy minden lehetőség szerint szóljon az 1956-os magyar forradalom igazságáról, tisztaságáról és hitéről, s újra és újra megnevezze a bűnösöket és az áldozatokat.
Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke beszédében hangsúlyozta, Tabódy István hitét és hazáját nem csak azzal a lázas őszi nappal kezdődő rövid 10-12 napon át szolgálta. Az 1944-ben az orosz fronton megsebesült főhadnagy, Kistarcsa és Recsk internált foglya, a börtönre ítélt diakónus és a hatalommal politikai-békepapi alkura képtelen pap tisztességét, keménységét, a szemináriumból vele együtt kizárt társak iránti szolidaritását, gondoskodását, 56 céljaihoz, eszméihez megnyilvánuló hűségét végül államellenes szervezkedés vádjával 12 évi börtönre ítélte Kádár János „konszolidálódó” rendszere. A kemény, büszke Nádasdy-huszár a megpróbáltatások irtózatos iskolájában szelídült Istenhez, tanulta nemcsak a felebarát, hanem a kegyetlen rabtartó iránti szeretet isteni parancsának embert próbáló leckéjét. Krisztus katonájaként hirdette és személyesen is átélte, hogy „a kereszt nemcsak elmélkedésünk tárgya lehet, hanem a vállunkra is kerülhet.” A Tabódy István nevét és tetteit őrző gránit emléktábla, szobra, egyházi, katonai, díszpolgári címei a hála és a köszönet kifejezései példamutató életéért, hitének és hazájának áldozatos szolgálatáért. A vitézi Rend főkapitánya, Bicskén a város iskoláját újjáalapító plébános Szent Pállal mondhatta: „A jó harcot megharcoltam, a pályát végigfutottam, hitemet megtartottam” – mondta el Vargha Tamás.
A rendezvény zárásaként a Szent László Általános Iskola falán Rácz Sándor, Vargha Tamás leleplezte le Tabódy István emléktábláját.
A képre kattintva galéria nyílik >>>