Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Felszentelték a felújított Don Kanyar Emlékkápolnát
2011.11.03.
Halottak Napja és a felújítás befejezésének alkalmából kegyeleti megemlékezést tartottak a pákozdi Don Kanyar Emlékkápolnánál.
A szertartáson részt vett Spányi Antal megyéspüspök, Pleizer Lajos, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke, Róth Péter, Székesfehérvár alpolgármestere, Takács János, Pákozd polgármestere, Karsai Béla, a HTBK Székesfehérvári Szervezetének alelnöke és a Doni Kápolna Alapítvány kuratóriumának elnöke, Huszár János, a MH Összhaderőnemi Parancsnokságának parancsnokhelyettese és dr. Révészné Nagy Mária, a Velencei-tó Térségfejlesztő Egyesület elnöke. Megjelentek továbbá a kápolna felújításában résztvevő szervezetek vezetői és magánszemélyek is, akik lerótták kegyeletüket az áldozatok előtt.
- Tudatos, hogy évszázadokon át az egykor tisztelt és hatalmas nép emlékezéshez való jogát elvették, és tudatos, hogy importáltak nekünk új ünnepeket, valami mást, ami idegen civilizációk sajátja. Évtizedeken keresztül éltettük november 7-én Lenint, miközben hallgattunk mélyen többek között a doni áttörésről, történelmünk leggyászosabb és legértelmetlenebb eseményéről. Ünnepek idején kétségbeejtő eredményt szül, ha a média munkatársai megkérdeznek embereket: mit ünneplünk? Nem kerülheti el figyelmünket, hogy diplomás fiataloknak is újdonság Trianon égbekiáltó igazságtalansága, vagy az ’56 utáni megtorlás gyötrelme – emelte ki beszédében Karsai Béla.
Hozzátette, a Mészeg-hegyen álló kápolna, amelynek felújítási ünnepségére most összegyűltünk, az első volt Magyarországon, ami nem hagyta feledni a feledésre ítélteket. Ahol kegyelettel lehetett emlékezni a hómezőkön maradt katonákra és a túlélőkre. 17 évvel ezelőtt Bobory Zoltán gondolatában jelent meg az elképzelés, majd a megvalósításhoz egyre több társat állított maga mellé. Nem volt könnyű dolga – akkor ugyanis sokan még a második magyar hadseregről csak mint egy fasiszta kormány rablóhadjáratban részt vett, majd gyáván megfutamodott seregéről beszéltek. De végül mégis felépült a kápolna, és az itt rendszeresen megtartott kegyeleti máglyagyújtások, megemlékezések tágították és rendezték kollektív emlékezetünket.
A kegyeleti szertartás koszorúzásokkal folytatódott. Koszorút helyezett el Spányi Antal megyéspüspök, majd Fejér Megye és Székesfehérvár önkormányzata, valamint az Összhaderőnemi Parancsnokság nevében Pleizer Lajos, Róth Péter és Huszár János. Ugyancsak koszorúzott Karsai Béla a HTBK és a Doni Kápolna Alapítvány nevében.
A folytatásban Spányi Antal megyéspüspök celebrált szentmisét. Szentbeszédében hangsúlyozta, a mai megemlékezésünkben lelki közösséget vállalunk mindazokkal, akik történelmi időben sorsközösséget vállaltak a megpróbáltatásokban.
XVI. Benedek pápa szavait idézve halottaink tiszteletének és az értük való imádságnak legmegfelelőbb és leghatékonyabb eszköze a hit, a remény és a szeretet cselekedeteinek felajánlása. Az eucharisztikus áldozattal egyesülve közbenjárhatunk örök üdvösségünkért és átélhetjük velük a legteljesebb közösséget, várva, hogy viszontláthassuk egymást és örökre élvezhessük a minket teremtő és megváltó Szeretetet!