Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Merjünk játszani a babákkal!
2011.11.19.
Játéktörténeti konferencia zajlott a Fehérvári Babaház-Moskovszky-gyűjtemény alapításának évfordulója alkalmából Székesfehérváron, a Hiemer-házban.
A tanácskozást Székesfehérvár Önkormányzata, a Városi Képtár – Deák-gyűjtemény, a Fejér Megyei Múzeumok Igazgatósága – Szent István Király Múzeum és a Kiss Áron Magyar Játék Társaság szervezte. Az eseményen jelen volt Demeter Zsófia, a Szent István Király Múzeum igazgatója, Györgyi Erzsébet, a Kiss Áron Magyar Játék Társaság elnöke, valamint Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke. Utóbbi köszöntőbeszédében a babázásra buzdított.
- Babával a kislányok játszanak, ezért hát nincsenek személyes emlékeim babákról. De a családi legendárium őrzi anyám emlékét legkedvesebb babájáról, aminek a háborús menekülés közben egy kiscsikó leharapta a fejét. Talán furcsa történet, de mi meg nem esik háborúban! Az azonban már jellemzőbb, hogy a háború utáni adópengős világban nagyanyám rongybabát varrt a régi helyett, mert hogy is lehetne meg egy kislány baba nélkül?! Azt hiszem, a régi babák, csak látszólag voltak játékok. Valójában előhívták és nevelgették a kislányokban szunnyadó asszonyi, anyai ösztönöket. Mennyi ősi, szép gesztus és gondoskodás volt az önfeledt játékban! Persze a gyűjtemény babái közt is vannak divathölgyek. Miként korunk Barbie babái is csak divatos „cuccok” viselői. Nem ringatni csak öltöztetni valók. Talán a babadivat is összefügg a demográfiai problémákkal?! Réber László grafikus illusztrációiról már személyes emlékeim vannak: nyurgalábú, tojásfejű figurái kiskamasz-korom társai voltak. Janikovszky Éva iróniába mártott humoros szövegeivel elválaszthatatlanul összetartoztak. A Moskovszky család játékgyűjteményét és Réber László hagyatékát befogadó múzeumnak talán ez a legfontosabb küldetése. Persze tudom, milyen fontos a múzeumpedagógiai, a pedagógiai, az esztétikai valamint a szociológiai szerepe – tudom, csodálatos élmény gyermekeinknek, meg a jövendő gyermekeinek régi korok játékaival, gyermekkönyvek rajzaival, babákkal találkozni - de én hadd higgyem, hogy a múzeumot koros és kevésbé koros felnőttek is látogatják, - mert József Attilával valljuk: „ játszani is engedd, szép, komoly fiadat.” És hiszem, bennük is feltámadnak a gyermekkor családi és személyes emlékei. Nosztalgia? Ne szégyelljük! – az is. Meg egy lépés a gyermekkor, a gyermekek világa felé, - hogy jobban értsük, és még jobban szeressük őket – hangsúlyozta Vargha Tamás.
Az egésznapos rendezvény alkalmával ünnepélyes eredményhirdetésre is sor került. A Moskovszky család játékgyűjteményét és Réber László grafikus, könyvillusztrátor hagyatékát befogadó új székesfehérvári múzeum elnevezésére hirdetett pályázat zárult le ezúttal. A díjat Földi Zoltán a székesfehérvári Humán Közszolgálati Szakbizottság elnöke adta át.