Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A megyei önkormányzatok tevékenységének egyik meghatározó része a körzeti intézményi szolgáltatás és intézményfenntartás. A Fejér Megyei Önkormányzat jelenleg 32 intézményt működtet. Gombaszöginé dr. Balogh Ibolya az elmúlt hetekben valamennyit meglátogatta, hogy első kézből szerezzen információkat gondjaikról.
- A megyei önkormányzat területi önkormányzat, intézményei útján ellátja azokat a törvényben előírt feladatokat, amelyek megoldására a települési önkormányzatok nem kötelezhetők. Így olyan körzeti szolgáltatást kell biztosít, amely a megye egész területére, vagy nagyobb részére terjed ki, továbbá olyan körzeti jellegű szolgáltatásokat is megszervez is a feladata, amelyeknek igénybevevői többségükben nem a szolgáltatást nyújtó intézmény székhelyén laknak - mondta az önkormányzat elnöke, amikor a sajtót tájékoztatta látogatásainak tapasztalatairól. Külön kiemelte, hogy minden tiszteletet megérdemelnek az intézményekben dolgozó közalkalmazottak, mindenekelőtt azok, akik a speciális iskolákban, az ápoló-gondozó intézetekben a körülmények, illetve és a társadalmi megbecsülés hiánya ellenére nagy hivatástudattal nevelik a sajátos nevelési igényű (enyhén súlyos és közepesen súlyos értelmi fogyatékos) gyermekeket, ápolják a beteg, idős embereket.
Tájékoztatójában az elnök asszony két intézmény helyzetére részletesebben is kitért
A sárosdi gondozó-ápoló otthon és a Polgárdi-Ipartelepeken található rehabilitációs intézet csak ideiglenes működési engedéllyel rendelkezik, mivel - sajnálatos módon - a rehabilitációs intézetben a törvényi előírásoknak sem felelnek meg a személyi-tárgyi feltételek; Sárosdon pedig kirívóan rossz az otthon épületének állapota, és elfogadhatatlanok a gondozottak életkörülményei, a dolgozók munkakörülményei. "Képzeljenek maguk elé a betegeskedő öregekből mondjuk tizenegyet, akik egy szobában élnek, vaságy, kopott lemezszekrény a bútorzat, és maga az egész intézmény is olyan állapotú, hogy értelmesen már felújítani sem lehetne tán" - ismertetett egy példát - Ez az állapot méltatlan" . A több száz millió forintot igénylő felújítások érdekében meg kell keresni a pályázati lehetőségeket. Az önkormányzat ehhez professzionális szakemberek segítségét is igénybe fogja venni - hiszen a pályázatírás, a pénzszerzés nem az intézmények feladata. Ugyanakkor a forrásoknak így is csak mintegy 60% lesz biztosítható - főleg az állami alulfinanszírozás, sőt forráselvonás miatt. (Legutóbb az illetékekből származó saját bevételtől fosztották meg a megyéket.)
Az oktatási intézményekben mind jelenlegi állapotukat, mind kilátásaikat illetően megnyugtatóbb a helyzet. Bár ott is vannak hiányosságok, ezek nem alapvetőek, a normális működést nem gátolják.
Gombaszöginé dr. Balogh Ibolya kifejezte azt a kívánságát, hogy a közgyűlési képviselőknek, és az illetékes bizottságok külső tagjainak is személyesen, a helyszínen kell meggyőződniük az intézmények helyzetével, hogy biztosabban átérezzék az ügy fontosságát. A jelenlegi elfogadhatatlan állapotok kialakuláshoz ugyanis az is hozzájárulhatott, hogy számos intézetben - mint azt az ott dolgozók megjegyezték - a korábbi években nem hogy a közgyűlés elnöke, de még csak megyei tisztségviselő sem járt. "Aki nem látta, nem érezte át, hogy mekkora a szükség ezeken a helyeken, az nem tud felelősséggel dönteni! Aki nem akarja személyesen is megtapasztalni, hogyan élnek ezek a gyerekek és öregek, az nem való a Közgyűlésbe!"