MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

Szent György napi ünnepség a kórházban
2007.04.21.

    A Fejér Megyei Szent György Kórház hagyományosan névadója emléknapján tartja évenkénti szakmai ünnepségét, melyen átadják a kitüntetéseket, díjakat és címeket az esztendő jutalmazottainak, és megköszönik az egészségügyi intézmény valamennyi dolgozójának egész évi áldozatos munkáját. Az idei ünnepség április 21-én volt a kórház Romhányi auditóriumában.




    A megjelenteket - közöttük külön az egykori alapító dédunokáját, Csalai Kégl Miklóst - a fenntartó nevében Gombaszöginé dr. Balogh Ibolya, a megyei közgyűlés elnöke köszöntötte, a műsorban pedig a kórház énekkara lépett fel.  
    A közgyűlés elnöke beszédét azzal a bejelentéssel kezdte, hogy nem hagyományos köszöntőre készült: "Az egészségügy mai helyzetében furcsa lenne egy pátoszos, költői idézetekkel teletűzdelt szépítő elmélkedés."  Ezután a kórház alapítását megörökítő emléktábla egy mondatát idézte: „ Ezen közkórházat az Úrnak 1900. esztendejében, Hübner Jenő műépítész tervei szerint, Fejér vármegye építette. Az építési költség csalai Kégl György birtokos 200 ezer koronát tevő nagylelkű adományából és a vármegye közönsége által megszavazott pótadóból fedeztetett. Ezen közkórház a törvényhatósági bizottság egyhangú határozatával a nemes adományozó, csalai Kégl György úr nevéről Szent György Közkórháznak örök időkre elneveztetett.”  Az elnök asszony hangsúlyozta, hogy az új közkórház létesítése érdekében az egész megye fogott össze akkoriban, vállalva a különadó megfizetését. Ezzel kapcsolatban némi éllel jegyezte meg, hogy akkoriban az adózók tudták, milyen célra fizetik a plusz terhet. Ugyancsak az alapításkori és a mostani viszonyok összehasonlításaként mondta el, hogy akkoriban a város is a megye betegeinek segítségére sietett, egy kivételes nagyságú itelket ngyen biztosított az építkezéshez.

 
   

Gombaszöginé dr. Balogh Ibolya kiemelt egy rendelkezést az alapító Kégl György adományozó leveléből is: „Tétessék intézkedés arra, hogy a rendeltetésének átadott kórház orvosai tartoznak hetenként, a hetivásárok napjain… ingyenes rendelő órát tartani, hogy így a megye szegény sorsú népe is részesüljön a jeles képzettségű, nagy tapasztalattal bíró kórházi orvosok segélyében, hasznos tanácsaiban és ez által a megye Közegészségügye kedvezőbb, a közkórház humánus intézménye áldásosabb legyen.”  Rámutatott, hogy a millennium korszakának földbirtokosa tehát – mintegy Fejér vármegyei Széchenyi Istvánként – adományozott, s alapvető feladatának tekintette a szegényekről, nincstelenekről való gondoskodást is. Ezt vetette össze a XXI. század Magyarországának viszonyaival, amikor is a kormány "százmilliós forrásokat von ki az egészségügyből, európai hírű kórházakat szüntet meg, nemegyszer azok értékes ingatlanjaira kacsingatva". Kifejtette, hogy a mostani hatalom, amikor jelentős forrásokat von el az egészségügyi és szociális intézményeket működtető megyei önkormányzatoktól, lényegében lemond a rászorultakról, az elesettekről. "Azokról, akik a kis falvak eldugott épületeiben nem tudják saját érdekeiket képviselni". Azoknak, aki esetleg túlzásnak tartják a szavait, az elnök asszony azt javasoltalátogassanak el a bodakajtori intézetbe, esetleg a polgárdi-tekerespusztai, a sárosdi vagy a gánti ápoló-gondozó otthonba.
   A nem éppen vidám mondandó zárásaként a közgyűlés elnöke azzal tért vissza az ünnepség emelkedett hangulatához, hogy határozottan, tudatosan felelősséget vállalva kijelentette: a Fejér Megyei Közgyűlés nem hagyja cserben a társadalom legkiszolgáltatottabb rétegeit, és azokat sem, akik a sanyarú körülmények ellenére lelkiismeretük parancsa szerint, nagy hivatástudattal gondoskodnak róluk".



  

Az ünnep alkalmából az egészségügyi miniszter Dr. Gorgyán Ildikónak (II. Járóbeteg szakrendelő, belgyógyászat) és Szigeti Dezsőnének (központi műtők) Pro Sanitate Emlékérmet adományozott.

A kórház vezetésétől Szent György Emlékérmet kapott Dr. Cseh József (Onkológia); Dr. Szabó Tamás (I. Belgyógyászat ); Szánti Istvánné (II. Szakambulancia) és Csalai Kégl Miklós, a kórházat alapító csalai Kégl György dédunokája.
Kiváló Kórházi Dolgozó címben részesült Horváthné Gáti Erika (Traumatológia); Dr. Székely Iván (I.Belgyógyászat ); Szücsiné Fekete Éva (Aneszteziológia); Rappai Istvánné (Pénzügyi osztály).
Főigazgatói dicséretet kapott Valkár Csabáné (Radiológia ); Dr. Kandár Zoltán (Traumatológia ); Horváth Róbert (Tüdőgondozó ); Dienes Gábor (Műszaki osztály).
Kiváló Ápoló címmel az idén Fürész Miklósné (KAIBO); Horváth Lászlóné (Fül-Orr-Gégészet) és Csincsi Józsefné (SBO) kiemelkedő munkáját ismerték el.

A Prof. Dr. Romhányi György Emlékplakettet idén Dr. Solt István főorvos (I. Belgyógyászat) és Dr. Móricz István főorvos (Fül-, Orr, Gégészet és Fej-, Nyaksebészet) nyerte el.

Szent György napi pályamunkájával szakdolgozói kategóriában az I. helyezést Németh Lajosné (Szülészet-Nőgyógyászat), a II.-at Tóth Zsuzsanna (Oktatási csoport), a III.-at Kiss Tamásné (Újszülött -Csecsemő- és Gyermekosztály) érdemelte ki. Egyéb kategóriában II. helyezettként Bércesi János és Szijjártó Pálné (Bér-, és Munkaügyi osztály) társszerzőként készített munkáját, III. helyezettként Timár László (Munkavédelmi, Tűzvédelmi és környezetvédelmi osztály), Szánti Istvánné (ápolási igazgató helyettes) és Rácz György (Controlling csoport) pályázatát díjazták.




 

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP