Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A 78. ünnepi könvyhét és a 6. gyernekkönyvnapok rendezvénysrozatának megnyitóját Székesfehárvárott a Szent István művelődési Ház belső udvarában tartották ma délután. Az ünnepi beszédet Gombaszöginé dr. Balogh Ibolya, a Fejér Megyei Önkormányzat Közgyűlésének elnöke tartotta. Mint mondta, tiisztségéből adódóan sok különféle eseményen vesz részt, de mind közül az egyik legkedvesebbek számára a könyv, a kortárs magyar irodalom ünnepe.
- Talán azért, mert a könyv, az olvasás, a betűk úgy tanítanak igazságra, emberségre, hűségre, magyarságra, hogy nem parancsolják a maguk eszméit, üzenetét, hanem a szépség útján vezetnek el hozzájuk. Egy versre, egy regényre, egy drámára bízzák a tanítást. Hiszen a könyvekbe foglaltattak össze mindazon életigazságok is, amelyek a bölcsőtől a koporsóig kísérnek, intenek, javítanak bennünket. Az ünnepi könyvhét a magyar szellemiség talán legbensőségesebb, de mindenképpen legegyetértőbb világi ünnepe. Nem tudunk róla, hogy ilyen alkalmakkor történtek volna ökölrázások, rendbontások, botrányok, ami egyébként nemzeti ünnepeinken, sajnos, előfordul - folytatta.
A továbbiakban röviden ismertette a könyvhét múltját.Elmondta,hogy nyolcvan éve, 1927 pünkösd vasárnapján, egy vidéki megyeszékhelyen, Miskolcon rendezték meg a Magyar Könyvkiadók és Könyvkereskedők Országos Egyesületének, a magyar könyvszakma akkor már 49 éve működő társadalmi-érdekvédelmi szervezetének évi közgyűlését.
A vitában szólásra jelentkezett Supka Géza, a polgári radikális sajtó kiválósága, ismert író, művelődéstörténész, irodalmi szerkesztő, könyvtáros, diplomata, politikus, műfordító. Javaslata az volt, hogy "Az évnek egyik napján [...] az ország minden városában és falujában könyvnap rendeztessék, amely [...] az írót és a közönséget közvetlen kontaktusba hozza egymással, hogy ezen a napon egyszer egy évben a könyvírás és a könyvkiadás művészete is kimenjen az utcára, éspedig ingujjban, közvetlen, bohém formában." Két évvel később, 1929-ben aztán meg is született az első könyvnap, melyet a könyv évről évre terebélyesedő, a világháborút is túlélő, az ötvenes évektől könyvhétté szélesedő ünnepe követett Magyarországon.
Emlékeztetett rá, hogy néhány éve a könyhét méltó társrendezvénye a Gyermekkönyvnapok. Ennek fontosságát abban is megjelölte, hogy az internet korában az olvasás megszerettetésére minden eddiginél nagyobb szükség van, hiszen - hivatkozott kutatási eredményekre - az utóbbi bő negyven évben 60 %-ról 40 %-ra csökkent a rendszeres olvasók – évente legalább egy könyvet olvasók – aránya.
Kiemelte, hogy a székesfehérvári programok mellett igen színvonalas rendezvényeket szerveznek a megye többi településén is, elsősorban a városokban, Ercsitől Sárbogárdig.