MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

A fejlesztés és az uniós támogatások szerepe
2007.12.08.

Dr. Balogh Ibolya beszéde a sárbogárdi térség internet-fejlesztésének átadásán.



  Egy térség gazdasági fejlődéséhez elengedhetetlen a munkaerő fejlesztése, a szélesebb körű foglalkoztatás, a munkanélküliek számának csökkentése és a társadalmi integráció elősegítése. Különösen igaz ez a hátrányos helyzetű települések, a hátrányos helyzetű kistérségek és vonatkozásában.
A megye több kistérségében együttesen és fokozottan jelentkeznek a földrajzi és társadalmi hátrányok, ezért koncentrált megoldásokra van szükség. Az esélyegyenlőség megteremtésének egyik fontos módja, hogy biztosítva legyen a peremhelyzetűek számára az a mozgástér, amely lehetőséget ad a felzárkózásra.
  A területfejlesztési szempontból kedvezményezett térségek besorolásának feltételrendszerét idén módosították, de Fejér megyét illetően a kedvezményezettek köre nem változott. A Sárbogárdi kistérség 10 települése sajnos még mindig a hátrányosabb helyzetű térségek közé tartozik.
Fejér megye már régen felismerte a hátrányos helyzetű térségek fejlesztésének szükségességét. Ennek érdekében a Fejér Megye Önkormányzata Közgyűlési tanácsnokot választott. A Megye Önkormányzati, Kistérségi és Regionális Bizottsága és Fejér Megye Kistérségi Fóruma kiemelt figyelmet fordít a területfejlesztési szempontból hátrányos térségek fejlesztésének problémájára. A Fejér Megyei Területfejlesztési Tanács 1996-tól nyújtott támogatásokat a területi kiegyenlítést szolgáló fejlesztési célú támogatás (TEKI) keretében, amelyre kizárólag a gazdasági szempontból elmaradott, az országos átlagot jelentősen meghaladó munkanélküliséggel sújtott, illetve területfejlesztési szempontból kedvezményezett térségek településeinek önkormányzatai pályázhattak.
  Mi tehát folyamatos kapcsolatot tartottunk - tartunk a megye hátrányos helyzetű térségeivel, továbbra is segítjük a hátrányos helyzetű térségek érdekeinek megjelenítését és érdekérvényesítését, a kistérségek, települések pályázati lehetőségeit, az ahhoz kötődő kapcsolatok kiépítését.
Az Európai Uniós csatlakozásunkat követően megjelent új pályázati rendszerek folytatják az eddigi munkánkat, további reményt adhatnak az elmaradottságból való kitörés lehetőségére. A támogatási keretek mértéke és irányultsága ismeretében azonban nyilvánvaló, hogy nem fognak minden szükséges fejlesztendő területre általános gyógyírt kínálni. A 2007-2013 közötti programozási időszak fejlesztéspolitikai tervezésében komoly törekvések látszanak a leghátrányosabb helyzetű, leszakadó kistérségek komplex fejlesztésére, azonban nem fordítanak kellő figyelmet a „csak” hátrányosabb helyzetű térségekben jelentkező területi elszigeteltség és a társadalmi-gazdasági leszakadás problémáira.
   Együtt kell küzdenünk azért, hogy az uniós források pályázati kiírásaiban a „csak” hátrányos helyzetű kistérségek, a területfejlesztési szempontból kedvezményezett települések is elsőbbséget élvezzenek. A vidéken megjelenő területi elszigeteltség és társadalmi-gazdasági leszakadás egymást erősítő folyamatainak mérséklése során kiemelten kezelendő eszköz, hogy e területekre is kiterjeszthető legyen az informatikai rendszerek és szolgáltatásaik, valamint a hozzáférésüket biztosító informatikai infrastruktúra.  A modern információs társadalmakban, aki nem jut megfelelő időben a megfelelő tudásanyaghoz, az végleg leszakad.
  A Gazdasági Versenyképesség Operatív Program keretében kiírt pályázat célja az volt, hogy a szélessávú internet-ellátottság növekedjen azokon a kisebb, jelenleg még kevésbé ellátott és üzletileg kevésbé vonzó településeken, ahol a szélessávú szolgáltatás nyújtásához szükséges infrastruktúra állami támogatás hiányában csak később, vagy egyáltalán nem épülne ki.
   Ezt a kedvező lehetőséget használta ki Sárbogárd Város Önkormányzata, valamint Mezőszilas, Nagylók és Hantos, amikor közösen pályázott a szélessávú infrastruktúra kiépítésére, azzal a céllal, hogy biztosítsa a lakosság Internet hozzáférési lehetőségét.  Az információs társadalom létrehozásának útjára lépve ezen települések lehetőséget kaptak a lemaradás behozására. A helyi gazdaság élénkítése, a gazdasági versenyképesség javulása mellett egyúttal reményünk lehet a megnőtt társadalmi egyenlőtlenségek mérséklésére is.

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP