Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A Fejér Megyei Közgyűlés a Megyeháza dísztermében emlékezett meg az 1848-49-es forradalom és szabadságharc 160. évfordulójáról. Az ünnepi műsorban közreműködtek: Kalmár Péter (Vasvári Pál Gimnázium); Györe Dávid (Teleki Blanka Gimnázium); a Kodály Zoltán Általános Iskola és Gimnázium és Alapfokú Művészetoktatási Intézmény Pausa Kamarakórusa Borbás Károly karnagy vezetésével.
A műsort követően adták át a Fejér megye díszpolgára kitűntető címet, valamint a Fejér Megyei Közgyűlés által alapított további díjakat. Az ünnepi köszöntőt dr. Balogh Ibolya, a Közgyűlés elnöke mondta.
Fejér megye díszpolgárainak illusztris sora két új taggal gazdagodott. Leszkovszki Albin nyugalmazott középiskolai tanárnak a diákszínjátszás megteremtésében és fejlesztésében vállalt példamutató munkássága, több évtizedes, kiemelkedő, nagy hivatástudattal végzett pedagógiai tevékenysége elismeréseként adományozták a kitüntető címet; dr. Lukács László néprajzkutató, egyetemi tanár pedig a Fejér megyei hagyományok kutatása, megőrzése, ápolása terén kifejtett, valamint európai rangú néprajzi, tudományos és oktató tevékenysége elismeréseként vehette át. (Részletes laudáció)
Dr. Balogh Ibolya beszédében nem csupán 1848-49 jelentőségét méltatta, hanem bemutatta március 15. és másik nagy forradalmunk, szabadságharcunk, 1956 közötti összefüggéseit, sőt párhuzamot vont napjaink eseményeivel is.
- 1848. forradalma és szabadságharca előtt egy egész nemzet hosszú időn át türelmesen várt egy új, szabadabb, igazabb korszak eljövetelére - mondta - A legtöbben a hosszú várakozás közben talán nem is álmodtak arról, hogy a szabadság, a jogegyenlőség egyszer mindnyájuk számára elérhető és átélhető lesz. Ám egyszer csak mindez elementáris erővel vált valósággá: megszületett a szabad, független magyar nemzet. Megérte hát küzdeni. Ami egykor hiú ábrándnak tűnt, egyszerre valósággá lett.
Az elnök asszony emlékeztett rá, hogy 1956. vérbe fojtása után különös mozaikszavak jelentek meg a pesti utcán, melyek azt hirdették: „Márciusban Újra Kezdjük”. S bár 1957 márciusában nem kezdhették újra, mert addigra a megtorlógépezet begyűjtött, megfélemlített mindenkit, az a három betű: M.Ú.K., mégis mutatja, márciusban "nem csupán a tavasz dacol a sötét hidegséggel, s készülődik világmegváltó, sorsdöntő megújulásra, de az emberek is".
Csehországban „a prágai tavasz” legintenzívebb hónapja is a március volt. És bár a szovjet tankok ugyanúgy leverték és eltiporták a cseh nép felkelését, mint 1956-ot, az után a prágai március után minden megváltozott, és minden másképpen volt, mint azelőtt.
Dr, Balogh Ibolya szerint sorsdöntő változásokat hozó március "ez a mi felejthetetlen, 2008-as márciusunk is". "A népszavazás eredménye önmagáért beszél, még akkor is, ha egyelőre nem látjuk, nem tudhatjuk a pontos végkifejletét. Ám egy biztos: valami örökre megváltozott. A népszavazás a legszebb, erőszakmentes változást fogja elhozni Magyarország és a magyar nemzet számára".
- Megtanultuk már, hogy az erőszak által követelt emberélet túl nagy ár - jelentette ki az elnök - Bennünket a történelem arra int, hogy csakis erőszakmentesen igyekezzünk célt érni. Különben az út végén nem céljainkkal, hanem kudarccal találkozunk, az pedig csak csüggedést, lemondást és szomorú beletörődést szül.
A folytatásban dr. Balog Ibolya a közös célok fontosságáról beszélt. Azon közös célokról, amelyek sok tekintetben hasonlatosak 1848-as vagy 1956-os célokhoz: a szabadság és a demokrácia megőrzése, bővítése. Hozzátette: a demokrácia nem a politikusok uralmát jelenti a sokaság fölött, a politikusok feladata a többségi akarat, az emberek szolgálata kell legyen. Cél továbbá a munka becsületének visszaszerzése és a szolidaritás - "közösségvállalás az elesettekkel, közösség azokkal, akiket kevésbé jutalmazott az élet".
Mindezekben a célokban kialakult az egyetértés, és létrejött az összefogás. "Épp úgy, mint 1848-ban. Épp úgy, mint 1956-ban". Beszédének zárásaként dr. Balogh Ibolya arra biztatott mindenkit, hogy használjuk jóra ezt az öszefogást "emeljük föl országunkat közös akarattal és erővel, ahogy 160 esztendővel ezelőtt eleink is tették!"
Az ünnepi közgyűlésen adták át az önkormányzat által alapított díjakat az idei jutalmazottaknak.
Székesfehérvár Megyei Jogú Város és a Fejér Megyei Önkormányzat közös ünnepségét Testvériség! címmel rendezték a Petőfi szobornál a Petőfi téren. Ünnepi beszédet mondott dr. Balogh Ibolya, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és Warvasovszky Tihamér Székesfehérvár polgármestere