MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

Természetvédelem - biodiverzitás
2008.05.22.

   Az ENSZ közgyűlése május 22-ét, a biológiai sokféleség megőrzéséről szóló egyezmény aláírásának napját nyilvánította a biodiverzitás világnapjává. Ez adja az aktualitását a Fejér Megyei Önkormányzat Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Bizottságának pályázatához. A pályázat, amelynek keretében május és szeptember  között iskolások kutatják, dokumentálják és értékelikaz egy általuk tetszőlegesen kiválasztott terület növény- és állatvilágának fajváltozatosságát jól tükrözi azt a jelentőséget, amelyet a megyei önkormányzat a a biológiai változatosság védelmének, és az erre való nevelésnek tulajdonít



„FEJÉR MEGYE BIODIVERZITÁSA” TERMÉSZETVÉDELMI KUTATÁSI PÁLYÁZAT 2008.

A pályázat kiírója: Fejér Megyei Közgyűlés Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Bizottsága
Pályázók köre: Fejér megyei általános iskolák és középiskolák
A pályázat témája: Az iskolák által kiválasztott terület(ek) növény- és állatvilága fajösszetételének felmérése, dokumentálása és értékelése
A pályázat célja: A természetismeret, természetvédelmi szemléletmód fejlesztése
A pályázat keretében teljesítendő feladat: Az iskolák az a települési bel- vagy külterületen kiválasztanak egy tetszőleges kiterjedésű és hasznosítású területet, elvégezik a felmérés időpontjában jelen levő növény- és állatvilág fajmeghatározását ill. dokumentálják az adatlapon, valamint lefotózzák a terület élővilágát.
A fajösszetétel változásának figyelemmel kísérése érdekében a felmérést célszerű elvégezni a kiválasztott területen belül több különböző időpontban és eltérő időjárási viszonyok mellett is.
Kiegészítő feladatként elvégezhető a felmérés az elsőként kiválasztott területhez képest egy természetvédelmi szempontból értékesebb, természetes v. természetközeli állapotú, kevésbé bolygatott területen is (pl. természetes gyepterület, erdőrész stb.) valamint egy ökológiai szempontból kevésbé értékes, különböző külső zavaró hatásokkal, esetleg szennyezéssel sújtott, intenzívebb hasznosítású területen is.
Az elvégzett fajösszetétel-felmérést dokumentáló adatlaphoz mellékelni kell (a területet és az azonosított fajokat bemutató fotók mellett) egy szöveges értékelést is az elvégzett kutatás eredményeinek összegzéséről. Ebben ki kell térni a különböző helyszíneken és időpontokban elvégzett biodiverzitás-felmérések eredményeinek összehasonlítására és a következtetések levonására (pl. mely területek fajváltozatossága volt a legnagyobb és mi lehet ennek az oka; milyen állandó és változó körülmények, tényezők gyakorolnak hatást a vizsgált területek biodiverzitására; melyek a felmért területek biodiverzitását veszélyeztet(het)ő tényezők; miért fontos a biodiverzitás megőrzése; javaslatok a felmért területek biodiverzitása megőrzésének és növelésének lehetőségeire).

Értékelési szempontok: az elbírálás során előnyt élveznek azok a pályázók, akik többféle típusú területen és eltérő időpontokban is elvégezik a fajösszetétel-felmérést, pontosan dokumentálják, emellett részletesen kiértékelik a kutatási eredményeket és hasznosítható javaslatot készítenek a biodiverzitás hosszú távú megőrzésére (kiegészíthető a dokumentálás pl. a felmért növény- és állatfajok latin nevével, rendszertani besorolásával, a fajok, terület(ek) természeti védettségének jelölésével, az egyes fajokon belüli egyedszámok megadásával, biodiverzitási mérőszám számításával: fajok száma/terület, térképi ábrázolással …stb.)

Időterv: A felmérések elvégzése: 2008. május – szeptember, a pályázatok beküldésének határideje: 2008. szeptember 15. Eredményhirdetés és díjkiosztó ünnep: 2008. szeptember vége-okt. eleje.

Díjazás: A kutatási feladatokat a fenti értékelési szempontok szerint legjobban megvalósító iskolák 100 ezer ill. 50 ezer Ft. pénzjutalomban részesülhetnek, valamint valamennyi résztvevő intézmény őshonos fákat és cserjéket vehet át.

Cím: A pályázatokat a Fejér Megyei Közgyűlés Környezetvédelmi és Vidékfejlesztési Bizottsága részére elektronikusan az inagy@fejer.hu e-mail címre (vagy a 8002 Székesfehérvár, Szent István tér 9. postacímre) kell beküldeni, legkésőbb 2008. szept. 15-ig.

Megjegyzés: jelentősebb természeti értékű területeken az élővilág felmérése az adott terület ökoszisztémájára nézve csak a lehető legkisebb mértékű zavaró hatás mellett végezhető el!

   A biodiverzitás az élőlények közötti változatosságot jelenti: beleértve többek között a szárazföldi- és vízi-ökológiai rendszerek diverzitását, a különböző növény- és állatfajok közötti sokféleséget, valamint az egyes fajokon belüli genetikai változatosságot. A biodiverzitás tehát egyaránt jelen van a vízben, a földön és a levegőben, magában foglalja a mikroszkopikus baktériumoktól kezdve az összes élőlényt.

  A biodiverzitás az ökoszisztémák nyújtotta szolgáltatásokon és természeti erőforrásokon keresztül alapját képezi az emberi tevékenységeknek is, hiszen az ökoszisztéma  szolgáltatásai biztosítják számunkra többek között az élelmet, ivóvizet, nyersanyagokat, a tápanyagok és a víz körforgását, a talaj képződését, a földi klíma szabályozását, rekreációs lehetőségeket, esztétikai élményt …stb..

   A különböző környezetkárosító folyamatok miatt sajnálatosan egyre nagyobb ütemű a fajok kipusztulása, ami a biodiverzitás csökkenését eredményezi. Ennek veszélye különösen jelentős napjainkban: a népesség növekedése, a környezetszennyezés, a természetes élőhelyek területének csökkenése, klímaváltozás miatt. Az egyes fajok kihalása lényeges hatással lehet az egész ökoszisztéma működésére, mert minden faj meghatározott szerepet tölt be az ökológiai rendszerekben. Ez által a fajszám csökkenése az ökológiai rendszer sérülékenységéhez: a különböző külső káros hatásokkal szembeni ellenálló képesség csökkenéséhez vezet.
  A problémát felismerve számos nemzetközi fórumon született politikai elhatározás a biológiai sokféleség csökkenésének lassítására, így az EU tagállamai 2001-ben a Göteborgi Csúcson, majd a nemzetközi közösség 2002-ben a johannesburgi Fenntartható Fejlődés Világcsúcson vállalt kötelezettséget a biodiverzitás megőrzésére. 2003-ban Kijevben a „Környezetet Európának” folyamat keretében rendezett pán-európai miniszteri találkozó résztvevői vállalták, hogy a biodiverzitás csökkenését 2010-ig megállítják.

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP