Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Mátyásdomb általános iskolája Lonkai Árminnak, a földbirtok egykori bérlőjének, Feketepuszta településsé fejlesztőjének nevét vette fel. A pénteki ünnepségen dr. Balogh Ibolya, a megyei közgyűlés elnöke méltatta a névadó munkásságát.
Szimbólumértékűnek is tekinthető az a generációkat, földrajzi távolságokat átívelő mozzanat, hogy az iskola új címerét, amelyet az ötödikes Lelkes Milán tervezett, Lonkai Ármin Ausztriában élő dédunokája, Lonkai Gábor avatta fel.
Lonkai Ármin a XIX. század végén bérelte ki a Festeticsek tulajdonában álló Feketepusztát. Nagy arányú gazdasági és kulturális fejlesztéseket vitt végbe; az egykor vízállásos, kötött talajt árkolásokkal, szakszerű talajműveléssel, gőzeke szántással, folytonos beruházásokkal termékeny területté tette. A család 58 éves bérleti időszaka alatt gőzmalom, két mezőgazdasági szeszgyár, templom, kastély, iskola és egy 30 km-es gazdasági vasút épült a térségben, Feketepuszta pedig településsé fejlődött. (Jogilag is önálló községgé a mai nevén 1952-ben vált.)
Dr. Balogh Ibolya, a Fejér megyei közgyűlés elnöke beszédében a mai kor számára is követendő, követhető példaként mutatta fel az iskola névadójának érdemeit; és örömét fejezte ki, hogy a település lokálpatriótái helyi személyiség mellett döntöttek, amikor a névválasztásról kellett határozniuk. Hiszen már ezzel is felkeltik a gyermekek, a fiatalok igényét a település, a szűkebb haza múltjának, hagyományainak megismerésére, megőrzésére. Mert "azért vagyunk a világon, hogy valahol otthon legyünk benne" - tudjuk Tamási Árontól.
Ez a gondolat tükröződik abban is, hogy az iskola a jövőben évente Lonkai-díjjal fogja kitüntetni azt a 8. osztályos tanulót, akik a nagy elődhöz méltó módon öregbíti szorgalmával és magatartásával, kulturális, sport- illetve egyéb területi, megyei vagy országos versenyeken elért eredményével az intézmény hírnevét.
Lonkai Ármin Feketepuszta - Helytörténeti Szakkör levelezőlista