Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Megkezdődött a Down-szűrés a Szent György Kórházban
2009.02.03.
Immár a kórházban is el lehet végeztetni a kismamák számára a Down-szűrést; erről adott tájékoztatást a Fejér Megyei Szent György Kórház Szülészeti-nőgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa, dr. Hagymásy László.
Az osztályon 20 orvos és 100 szakdolgozó látja el a betegeket és a várandós anyukákat, Magyarország egyik legnagyobb szülészeti osztályról lévén szó, a 2008-as évben 2880 szülést vezettek le. A 2006-os évhez viszonyítva növekedés észlelhető, ami részben a struktúraváltásnak, az átalakulásnak köszönhető, így többek között például Móron már nem vezetnek le szüléseket. Dr. Hagymásy László a terhesgondozás fontos feladatának tartja a fejlődési rendellenességek kiszűrését, az ultrahang- diagnosztika nyújt ebben segítséget. Egy jobb minőségű 3-4 D-s készülékkel - amilyennel a Szent György Kórház is rendelkezik - pontosabban és korábban kimutatható a kromoszóma számhoz kötött Down-szindróma is. A szűrővizsgálat célja, hogy a Down-kórral és egyéb más kromoszóma-rendellenességekkel sújtott terhességeket kiszűrje. A szűrővizsgálat révén hatékonyabban ismerhetők fel a rendellenesség előfordulására magas kockázatú terhességek, pontosabban ítélhető meg azoknak a köre, akiknél indokolt további, diagnosztikai módszerek alkalmazása.
Angliából indult el a kombinált teszt, amellyel a terhesség első trimeszterében (a 11. és 13. terhességi hét között) két tényezőt vizsgál az anyai vérben, az első trimeszteri ultrahangvizsgálat eredményének számbavétele mellett. A rendellenesség előfordulási kockázatának meghatározása az anyai életkor és a három tényező összevetésével történik. A kombinált-teszt átlagosan 83%-os hatékonysággal szűri ki a Down-kórral sújtott terhességeket úgy, hogy kb. minden 28. kiszűrt várandós esetében igazolja a kromoszómavizsgálat a Down-kór jelenlétét.
A vizsgálat a kidolgozott kockázati eredmény alapján két csoportra osztja a vizsgált várandósokat. Amennyiben a kockázat relatív magas a rendellenesség előfordulására, a vizsgálat eredménye pozitívként kerül meghatározásra. Azoknál a várandósoknál, akiknél alacsony a kockázat, negatív a szűrővizsgálat eredménye. Az eredmény akkor pozitív, ha a kockázat magas a Down-kór előfordulására, az anyai életkor, az anyai vérben vizsgált két jelző és az ultrahangos vizsgálattal mért eredmény értékelésével. Amennyiben a vizsgálat eredménye pozitív, mert a kockázat magas a Down-kór előfordulására, a magzati kromoszómavizsgálat elvégzése válik szükségessé magzatvíz-mintavétel révén nyert magzati sejtekből. A vizsgálatnak magas a költsége, és száz nőből egynél vetéléssel jár, ezért csak 35 éves kor felett ajánlják.
Az integrált-teszt a Down-kór kiszűrésének leghatékonyabb módszere, két vizsgálati fázisból áll. Az első fázis ajánlottan a terhesség 12. hetében végezendő, amely alkalmával a vérvétellel és az ultrahangos vizsgálattal meghatározható jelző kerül számbavételre, lényegében ez a kombinál –teszt. A második fázis újabb vérvétellel jár, ajánlottan a 15. vagy a 16. héten, de a terhesség 22. hetéig elvégezhető. Az integrált-teszt a két fázis részeredményeinek integrálásával határozza meg a rendellenességek előfordulásának kockázatát.
A Fejér Megyei Önkormányzat fenntartásában működő Szent György Kórházban is alkalmazzák az eljárást, amelyet az Országos Egészségbiztosítási Pénztár nem finanszíroz, így plusz költségért vehető igénybe. Azonban a Magzati Diagnosztikai Központ - amely a kórház rendelkezésére bocsátotta a 3-4 D-s ultrahangos készüléket – vállalta, hogy a kombinált tesztet ingyen elvégzi, és csak az integrált tesztért kell fizetni.
A kórházba érkező kismamáknál az ultrahangos vizsgálatokat eddig is minden esetben elvégezték, ezután kérhetik a vérvételt is, miután helyszíni tájékoztatást kapnak az eljárásról. Az új 3-4 D-s ultrahangos készüléknek köszönhetően a kórház szülészeti osztályán – hétköznapokon 14 óra után - elindult a baba mozi is, így a család akár DVD felvételt is kaphat a születendő csöppségről.
Ny. A.