MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

Húsvéti hagyományőrzés
2009.04.07.

  Fejér megye számos településén zajlanak húsvét időszakában locsoló bálok, kézműves foglalkozások, tojásgurító versenyek, rajzpályázatok, néprajzi kiállítások. Hagyományőrző egyesületek, művelődési házak, iskolák, óvodák különböző, változatos rendezvényekkel, színes programokkal készülnek és ünnepelik a húsvétot, melyre természetesen várják más megyékből ideérkező kirándulókat, látogatókat és a turistákat is.



   Az ünnephez számos népszokás is kapcsolódik, amelyek ma is elevenen élnek városon és falun egyaránt. Ezek közül a két legnépszerűbb a locsolkodás és a tojásfestés.
A locsolás módját illetően számos változat ismert a vödörrel való öntözéstől a „szagos vízzel”, a kölnivel való locsolkodásig. A fiúk népi mondókákkal, locsoló versekkel köszöntik a lányokat.
   A húsvéti locsolkodás és tojásajándékozás hagyománya manapság ma főként a gyerekek körében él tovább. A locsolás a megtisztulást szolgálja. A húsvéti locsolás köszöntő versei szinte az egész országban hasonlóak, ismertek. Locsolás helyett néhány faluban a lányok megvesszőzése a szokás. Ma is él Pázmándon a húsvéti sibálás szokása, mely Fejér, Veszprém, Komárom és Pest megyék szlovák telepítésű falvaira jellemző.

    A locsolásért ajándékozott húsvéti tojás az ünneppel szoros kapcsolatban van. A húsvéti tojás fogyasztásának jótékony hatást tulajdonítanak. A húsvét ünnepéhez kapcsolódó gondolatkörnek megfelelően az élet megújulásának, az újjászületésnek az eszméje társul a piros tojáshoz. A tojásra írt motívumok viszont óvó védő, bajelhárító értékű jelképek, szimbólumok. Piros tojást ajándékoznak a nagylányok a legényeknek, nagyszülők, szülők pedig a gyermekeknek. A húsvéti tojásfestést az asszonyok, lányok végzik. Régebben házi festékanyagokat (hagymalevet, zöld dióhéjat stb.) használtak fel színezésre. A festett tojás legelterjedtebb színe a piros. Ezzel magyarázható, hogy szinte az ország minden táján pirostojás a neve. Jellegzetes húsvéti ételek a főtt-füstölt sonka, főtt tojás, egyes tájakon a kocsonya.
  A tojásfestés egyik módja a megírás. Az írókát, melynek fém a vége forró viaszba mártják és különféle mintákat rajzolnak a megfőtt tojásra. A tojást végén bezsírozzák, hogy fényes legyen. Beszélhetünk karcolásról is. Divatos a tojáspatkolás és készítőjének nagy kézügyességgel kell rendelkeznie. Van olyan mester, aki egy tojásra patkót, sarkantyút, állati formát stb. is fel tud tenni. Ma már többen foglalkoznak vállalkozóként a tojáspatkolással.

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP