MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

Egy gyűjtemény - négy helyszín
2009.04.13.

    Reprezentatív kiállítássorozatot rendeznek az Antall-Lusztig gyűjteményből. A tárlatok a Csók István Képtárban, a Városi Képtárban, a Volksbank Galériában és a Pelikán Galériában tekinthetők meg - bár még a négy rendezvény is csak töredékét öleli fel Magyarország legnagyobb magángyűjteményének, az ugyanis több, mint 3000 műből áll.



   A megyei múzeumhoz tartozó Csók Képtárban olyan alkotásokat válogattak, amelyek valamilyen módon kapcsolódnak a múzeum három-négy évtizeddel ezelőtti legendás tárlataihoz - így láthatók például Barcsay jenő, Vajda Lajos, Moholy--Nagy László,Ujházi Péter és Kicsiny Balázs munkái. 

   A tárlatot dr. Balogh Ibolya, a megyei közgyűlés elnöke nyitotta meg a Csók Képtárban. Beszédében méltatta az intézmények összefogását, amelynek révén a tárlatok megvalósulhattak. Mint utalt rá, az egyenként szemlélt művek okozta örömök mellett legalább ugyanolyan érdekes megfigyelni, hogy együtt milyenek. Hogyan működnek együtt? Erősítik-e egymást a művek – vagy a kollekció lényege éppen a sokszínűség? 

A gyűjtőkről szólva megemlítette: manapság, amikor egyre több magángyűjtő lép a nyilvánosság elé, és mutatja be kollekcióját, egyre jobban körvonalazódnak a gyűjtők különféle típusai: van, aki régmúlt korok tradícióját felelevenítve hagyományos mecénásként lép fel, van, aki pusztán befektetésből gyűjt, van, aki maga is művész, és a leginkább kedvelt és tisztelt kollégáitól szeretne műveket, van, aki csere útján szerzeményez, és van, aki privát emberként a leghagyományosabb okból, a műalkotás iránt érzett szerelemből igyekszik azokat megszerezni. Minden gyűjteményben a gyűjtő akarva-akaratlanul önmagáról vall: a gyűjtemény egyes darabjain keresztül, valamint annak egészét áttekintve, a gyűjtő személyiségével is megismerkedhetünk - állapította meg dr. Balogh Ibolya.

Antal Péter az egyik legjelentősebb magángyűjteményt építette fel az elmúlt évtizedekben. A tradíció adott volt, hisz már a nagyapa, Lusztig Sámuel is gyűjtött műtárgyakat; ez az anyagi és szellemi örökség alapozta meg a gyűjtemény további gyarapítását. A gyűjtemény a magyar képzőművészet fejlődését mutatja be a 19. század végétől napjainkig: Csontvárytól, Rippl Rónain, Gulácsyn, a Nyolcak és aktivisták csoportján, Anna Margiton és Ország Lilin át a kortársakig.

Székesfehérváron egyidejűleg négy, a város képzőművészetében meghatározó intézményben – a megyei Szent István Király Múzeum, a Városi Képtár–Deák Gyűjtemény, a Volksbank Galéria és a Pelikán Galéria – a magyar képzőművészet legfontosabb stílusirányaiból és alkotóitól látható reprezentatív tárlat. A négy helyszín egymást is kiegészítő válogatása lehetővé teszi, hogy több mint háromszáz műtárgy bemutatásával a látogatók átfogó képet kapjanak a jelentős értékeket magában foglaló magángyűjteményről.
Az intézményekben a magángyűjteményből kiállított műtárgyak kapcsolódnak a város művészeti hagyományaihoz és a közgyűjteményeiben őrzött alkotásokhoz.

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP