Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Újabb mélyütéseket kapott a magyar egészségügy, a drasztikus kormányzati döntések szisztematikusan kivéreztetik a kórházakat. Az idén áprilisban bevezetett finanszírozási szabályváltozások, vagyis az újabb, sokmilliárdos pénzkivonás, továbbá a kórházszövetségi közgyűlésen a szakminiszter által bejelentett intézkedések csődveszélybe sodorják az egészségügyi intézményeket.
A kormányzati intézkedések súlyos következményekkel járnak a Fejér Megyei Szent György Kórház számára is. Amit az elmúlt két és fél évben a gazdasági helyzet megszilárdítása terén a megyei közgyűlés és a kórház vezetése elért, azt a politikai hatalom néhány tollvonással semmissé tette. Az intézményünk bevételei a következő fél évben 800 millió forinttal is csökkenhetnek, mert a múlt évihez viszonyítva a betegellátásnak csupán a 70 százalékát finanszírozzák teljes költségtérítéssel. A kórház gazdálkodását emellett az áfa-emelés következtében fellépő áremelkedések és a kormány megszorító intézkedései miatti magasabb működési költségek is bizonytalanná teszik.
Kezelhetetlen és vállalhatatlan pénzügyi, gazdasági helyzet körvonalazódik, tervezhetetlen az egészségügyi szolgáltatások jövője. Mindezek következményei elsősorban a kórház dolgozóit és a betegeket sújtják. Lenne megfelelő kapacitás, de az új finanszírozási rendszer miatt a Szent György Kórházban is hosszabbak lesznek a várólisták. Korlátozások várhatók, a tervezhető ellátások – műtétek, kontrollvizsgálatok – ideje csúszni fog. Ha a kormányzat, a szakminisztérium nem kap észbe, garantálni rövidesen csak a sürgősségi és az intenzív ellátást lehet...
A fenntartó Fejér Megyei Közgyűlés felelősséget érez a megye lakossága iránt. A testület és az intézmény vezetői az ebben a helyzetben elkerülhetetlen intézkedéseket úgy formálják, hogy az egészségügyi szolgáltatások színvonala – a lehetőségek szerint – minél kevésbé csökkenjen, a betegek érdekei, az adott körülmények között, a lehető legkisebb mértékben sérüljenek. A gazdasági egyensúlyteremtés szolgálatában egyes térítési díjakat – pl. az ápolási osztályon – növelni szükséges, s ugyanakkor számos, kényszerű kiadáscsökkentő intézkedést kell tenni. Elkerülhetetlen a kórház dolgozói létszámának jelentős, kétszáz főt meghaladó, kényszerű csökkentése, s többek között az ügyeleti létszámok és díjak csökkentése, a háttérszolgáltatások, illetve a közreműködői, továbbá a vállalkozói szerződések felülvizsgálata.
Mint érzékelhető, a kormány és a szaktárca elhibázott lépéseinek következményei komoly áldozatok árán és csak korlátozott mértékben enyhíthetők. Alapvető előrelépésre a betegellátásban, a kórházak működésében, a magyar egészségügyben is csak egy új szemléletű Országgyűlés megválasztása után számíthatunk…
Székesfehérvár, 2009. június 23.
dr. Balogh Ibolya,
a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke