Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Több, mint 35 év után a Szent István Király Múzeumnak ismét van állandó néprajzi kiállítása. A tárlatot pénteken, a felújított Országzászló téri épületben nyitotta meg dr. Schneider Márta, az Oktatási és Kulturális Minisztérium államtitkára; dr. Balogh Ibolya, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és dr. Lackovits Emőke etnográfus. Az új kiállítást dr. Varró Ágnes és dr. Lukács László rendezte.
Igazi ünnep a múzeum számára ez a nap - mondotta, meghatottsággal a hangjában dr. Demeter Zsófia megyei igazgató a megynyitón. Sokan ünnepeltek együtt a szakemberekkel, zsúfolásig telt az összes kiállító terem érdeklődőkkel. Ritkán adatik meg egy közgyűjtemény számára, hogy átfogó, állandó kiállítást hozhat létre. A régi álom két forrásból valósult meg: az Oktatási és Kullturális Minisztérium Alfa-programjától páláyzaton nyertek 30 millió forint támogatást a tárlat megerendezésére, a Fejér megyei önkormányzat pedig az épület felújításához és korszerűsítéséhez járult hozzá, még tavaly novemberben, 50 millió forinttal.
- A múzeum korábbi néprazji kiálítását 1972-ben bontották el. Azóta a múzeumlátogató közönség csak időszaki kiállításokon találkozhatott Fejér megye és Székesfehérvár néprajzi értékeivel. Némi előrelépést jelentett e téren a Palotavárosi Skanzenben 1988-ban megnyílt Palotavárosi emlékek című állandó kiállítás, amely a városrész népi hagyományait, az ide kötődő mesterségeket mutatja be - emlékeztetett megnyitójában dr. Balogh Ibolya, majd elmondta, hogy a megye jelenlegi vezetése viszont nagyon fontosnak tartotta az új állandó tárlat létrehozását, jelentős összeget fordítottak az épület felújítására, alkalmassá tételére. Az eredmény önmagáért beszél: a korszerű szemléletű kiállítás őrzi és feleveleníti a nép tárgyalkotó művészetét, és egyúttal helyet ad a hagyományok mai ápolóinak, a kézműves mesterségek folytatóinak.
A kiállítás a tárgyalkotó hagyományt mutatja be, de sokat elárul az alkotó emberről is. A minisztérium fontosnak tartja, hogy a múzeumok a közönségnek is bemutathassák kincseiket, ezért támogatta az új kiállítás felépítését - mondta dr. Scheinder Márta államtitkár, utalva a szaktárca Alfa programjára.
Ezt követően dr. Lackovits Emőke etnográfus kimerítő részletességgel elemezte a múzeumok évszázados feladatait, s méltatta mindazok igényes, kiváló munkáját, akik tevékenységükkel hozzájárultak az állandó néprajzi kiállítás létrejöttéhez.