Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Kaszap István sírja a Nemzeti Sírkert része lett
2016.03.30. 08:26
A 100 esztendeje született Kaszap Istvánra szentmisével emlékeztek. A 19 éves korában elhunyt egykori jezsuita novícius Székesfehérvár díszpolgára. A Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság képviseletében dr. Gedai István elnökhelyettes kedden délután bejelentette: Kaszap István sírja a Nemzeti Sírkert része lett, amiért a város Önkormányzata köszönetét fejezi ki.
Székesfehérvár Önkormányzata ezúton mond köszönetet a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottságnak, hogy Kaszap István sírja a Nemzeti Sírkert részévé válhatott. A döntést dr. Gedai István elnökhelyettes jelentette be a mindössze 19 évet élt jezsuita novícius születésének 100. évfordulója alkalmából megtartott szentmisén, ahol az erről szóló okmányokat is átnyújtotta Spányi Antal megyés püspöknek.
A Nemzeti Sírkert virtuális jellegű sírkert, vagyis nem egy konkrét temetőhöz, illetve temetőrészhez, parcellához köthető, hanem egy Magyarországot lefedő sírkert, amelybe a magyar nemzet jeles halottainak a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság (NEKB) által annak minősített temetési helyei tartoznak. A Nemzeti Sírkert részévé minősítés minden esetben az elhunyt életművének megítélése alapján történik. A minősítésnél döntő szempontnak az számít, hogy a szóban forgó személy jelleme, cselekedetei, műveltsége és tehetsége révén a közélet, a politika, a tudomány, a kultúra, a vallás, a gazdaság vagy a sport területén maradandót alkotott, illetve a hazát önfeláldozóan szolgálta, s így elvitathatatlan és a közösség által is elismert érdemek tulajdoníthatóak számára. Mindezek alapján pedig, minthogy tevékenységével a nemzet érdekeit szolgálta, az ország fejlődését előmozdította, valamint hírnevét öregbítette, az utókor megkülönböztetett kegyeletére számot tarthat.
Az Egyházmegye, a város és az itt élők máig méltón őrzik Kaszap István emlékét, poszthumusz Székesfehérvár díszpolgárává is választották őt. Testét a Prohászka Ottokár-emléktemplom őrzi, a kripta mellett szobor állít emléket a fiataloknak örök példaként szolgáló ifjúnak, akinek boldoggá-avatási eljárását a Székesfehérvári Egyházmegye megindította.
Székesfehérvár nagy örömmel fogadta a Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottság döntését, az Önkormányzat az itt élők nevében ezúton is köszönetet mond a fontos és szimbolikus bejelentésért.