Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Két bicskei értékkel és új logoval bővült a Fejér Megyei Értéktár
2016.05.04. 11:14
Immár 23- ra nőtt a Fejér Megyei Értéktárban szereplő értékek száma. Kedden, a Megyeházán ülésező Fejér Megyei Értéktár Bizottság a Bicskei fehérhímzés és Jakab István László festőművész, a népi építészetet megörökítő festményeinek felvétele mellett a Fejér Érték logo elfogadásáról is döntött.
Balog Gábor, a Fejér Megyei Értéktár Bizottság elnökének elnökletével szavazott a Bizottság két bicskei javaslatról: a Bicskei fehérhímzés és Jakab István László festőművész, a népi építészetet megörökítő festményeinek felvételéről az értéktárba. A Bizottság a beérkezett javaslatok alapján a két bicskei értéket a Fejér Megyei Értéktárba történő felvételre alkalmasnak találta. A Fejér Megyei Értéktár Bizottság a megyei értékek népszerűsítése céljából új arculati elemmel bővült: a Fejér Érték logo elfogadásával. Ezentúl a logo használatával tovább erősítik az értéktárba került értékek jelentőségét.
A Bicskei fehérhímzés a helyi kulturális örökség patinás része, országos szinten jegyzett hímzés méltán híres a népművészet, a hagyományápolás történetében. A fehérhímzés egyszerűségével, tiszta fehér mintáival ízlésesen alkalmazkodott a régebbi korok igényeihez. A hímzésben csak fehér fonal és az alap játéka, ennek helyes megkapó elosztása az, ami a szemet gyönyörködteti. A 70-es években Farkasné Horváth Sarolta iparművész alapított Népi Iparművészeti Díszítő csoportot a fehérhímzés felélesztése, hagyományőrzése céljából. Főleg szálán varrott, lyukkivágásos bicskei fehérhímzések készültek, terítők, függönyök, borítók, futók, blúzok, vállkendők, kötények, a takácsmesterek mintáit és szövéseit átköltötte hímzésre. 2011-től az újraalakult a hagyományokat őrző szakkört Szebényi Zsoltné vezeti.
A Jakab István László festőművész, a népi építészetet megörökítő festményei - A festő, Jakab István László akvarelljein megjelennek szűkebb hazája, Bicske és Fejér megye építészetének jellegzetes értékei ugyanúgy, mint az elszakított országrészek – ma már sokszor az enyészett vagy a tudatos romolás áldozatásul esett építményei, pl. Verespatak, Ady Endre szülőháza és még egyéb nevezetességek. Művészeti és néprajzi értékei mellett a Jakab hagyaték identitásunk megőrzésében is kiemelt szerepet tölt be.