Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Koszorúzással és vándorkiállítással emlékeztek a holokauszt áldozataira
2014.04.17. 10:32
A Holokauszt Magyarországi Emléknapja alkalmából megemlékezést tartottak az egykori fehérvári zsinagóga helyén álló emlékműnél, majd a Vörösmarty Színházban nyílt meg a "Falak, jelek, sorsok - Magyar zsidók deportálása Auschwitzba" című kiállítás. Az eseményen részt vett többek között Vargha Tamás államtitkár, dr. Cser-Palkovics András polgármester, Brájer Éva alpolgármester, Pleizer Lajos, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke, dr. Simon László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója, illetve jelen voltak önkormányzati képviselők, civilek és diákok.
A Zsinagóga Emlékműnél a Teleki Blanka Gimnázium és Általános Iskola diákjai emlékeztek műsorukkal az második világháború zsidó áldozataira, majd Neubart István, a Székesfehérvári Zsidó Hitközség elnöke mondott beszédet. „Emlékezünk mártírjainkra, akiket embertelen körülmények között hurcoltak el otthonaikból, akiket megaláztak, akiket megkínoztak, és akiket szívtelenül, lelketlenül elpusztítottak. Emlékeztetnünk kell a vészkorszakra amikor nem volt értéke az emberi életnek, amikor megkülönböztették és üldözték származásuk, vallásuk miatt az embereket.” – mondta a hitközségi elnök, aki arra is emlékeztetett, hogy 600 ezer magyar zsidót, Székesfehérvár és környékéről 3000 embert gettóba, haláltáborokba vittek, kényszermunkára hurcoltak. „Az ily módón megalázott honfitársaink teljes jogú magyar állampolgárok voltak. A hazai zsidóság magyarnak érezte magát, sorsközösséget érzett a nemzettel. Aktív szereplői voltak a tudományos,kulturális, gazdasági életnek.” – tette hozzá. Az ide vezető utat felidézve szólt az 1920-as években meghozott numerus claususról, az 1938-as zsidó törvényről, az 1939-ben meghozott második zsidó törvényről és az 1941-es harmadik zsidó törvényről is, amely megtiltotta a vegyes házasságot. Kiemelte, hogy 1942-től tilos volt mezőgazdasági földet vásárolni, aki ilyennel rendelkezett, köteles volt átadni másnak. Elmondta, hogy 1944. márciusától az események felgyorsultak, egymást követték a diszkriminatív intézkedések.
„Azok az emberek akik túlélték a vészkorszak borzalmait nemcsak testileg, lelkileg is sérültek. Mindenüket elveszítették, egészségüket, családjukat, vagyonukat. Újra kellett kezdeni az életüket a szeretett szülők, házastárs, gyerekek, barátok nélkül. Ezen napon természetesen azokra a katonákra is emlékezünk akik lerombolták a gettók és a lágerek falait, megnyitották a szabadsághoz vezető utat a végsőkig meggyötört emberek számára. Emlékezünk azokra, akik emberek maradtak az embertelenségben. Azokra, az ismert és ismeretlen ember-mentőkre, akik saját életük kockáztatásával mentették a halálba indulókat, vagy akár egy szelet kenyérrel segítették túlélni a vészkorszakot” – emelte ki Neubart István. Az eseményen részt vett többek között Vargha Tamás államtitkár, dr. Cser-Palkovics András polgármester, Brájer Éva alpolgármester, Pleizer Lajos, a Fejér Megyei Közgyűlés alelnöke, dr. Simon László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója, illetve jelen voltak önkormányzati képviselők, civilek és diákok.
A Vörösmarty Színházban "Falak, jelek, sorsok - Magyar zsidók deportálása Auschwitzba" címmel nyílt kiállítás, amelyet Szikora János színházigazgató és dr. Cser-Palkovics András polgármester ajánlott az érdeklődők figyelmébe. A vándorkiállítás célja, hogy középiskolás diákok, tanáraik és a téma iránt érdeklődők megismerhessék a magyar történelem egyik legtragikusabb eseménysorát, amelyet a vidéki zsidó közösségeknek 1944 tavaszán és nyarán kellett átvészelniük.