Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
A rendezvény pénteki napján szakmai konferenciával várták az érdeklődőket a VADEX Mezőföldi Erdő- és Vadgazdálkodási Zrt. székházában. Az esemény megnyitóján Törő Gábor országgyűlési képviselő kiemelte: hatalmas szükség van arra, hogy minél több helyi termék kerülhessen a piacokra. „A Helyi Termék nevű kezdeményezés elindítása Vargha Tamás, a Fejér Megyei Közgyűlés egykori elnökének a nevéhez fűződik. Ebben a folyamatban hatalmas segítségünkre volt a Gánti Szociális Otthon, amely legyártotta azokat a sátrakat és pavilonokat, amelyek révén ingyen ki tudtuk juttatni a Fejér Termékeket a piacokra. Szerencsére a megkezdett munka az én elnökségem idején is folytatódott.Meggyőződésem, hogy a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara, illetőleg a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Fejér Megyei Szervezetének jóvoltából kiváló fórumon tudják előadni a szakemberek, hogy mekkora jelentőséggel bír a helyi termékek piacra juttatása.” – mondta Törő Gábor, aki hozzátette: ennek a célnak a megvalósítása közös érdekünk, hogy megvédhessük gazdáinkat, munkaerőpiacunkat és az egészségünket.
Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke örömét fejezte ki, hogy a Dr. Entz Ferenc Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium növendékei is megjelentek az eseményen, hiszen az elmúlt években elkezdett értékteremtésnek az ő generációjuk életében lesz tényleges hatása. „Fontos látnunk, hogy a Fejér megyei agrárium tekintetében egy kettősség figyelhető meg. A magyar mezőgazdaságon belül Fejér megye egyrészt kiváló adottságokkal rendelkezik, másrészt találkozhatunk egy olyan negatív tendenciával is, amely szerint a vidék, továbbá a tanyavilág hanyatlik, és nem tudja ellensúlyozni a piacainkra hozott alacsony színvonalú, olcsó termékeket. Azt gondolom, hogy éppen Fejér megye kiváló adottságai, valamint az értékteremtő szemlélet képes megakadályozni a külföldi termékek térnyerését. Nagyon lényeges, hogy összefogással és szervezett módon tudjuk piacra juttatni a szigorúan ellenőrzött, kiváló minőségű termékeket.” – zárta gondolatait dr. Molnár Krisztián.
„Magyarország nagyon büszke lehetett a XX. században a mezőgazdaságára.” – kezdte beszédét a pénteki rendezvény megnyitóján Brájer Éva, Székesfehérvár alpolgármestere. „Sajnos ezt követően kiveszett a tudás képessége, hiszen megszakadt a generációs lánc. Amikor nagy bajban vagyunk az életünkben, akkor mindig a gyökereinkhez kell visszanyúlnunk. Ennek az országnak hatalmas kincs van a kezében, hiszen sok, rendkívül jó minőségű termőföldje van. A feladat tehát adott: meg kell tanulni annak a képességét, hogyan lehet a legjobban gazdálkodni ezekkel az adottságokkal. Pontosan ezért tartom jómagam is örvendetesnek, hogy az ötvenéves Dr. Entz Ferenc Mezőgazdasági Szakképző Iskola és Kollégium tanulói is megjelentek a mai konferencián. Nem mindegy, mit fogyasztanak az emberek - ennek kapcsán hoztuk létre néhány évvel ezelőtt a Tutimenza nevű közétkeztetési modellprogramot a gyermekek, szülők és pedagógusok táplálkozással és étkeztetéssel kapcsolatos szemléletformálásának érdekében. Ha nem figyelünk oda, hogy mit esznek gyermekeink, akkor a jövő betegeit neveljük.” – emelte ki Brájer Éva, aki köszönetét fejezte ki a szervezőknek, valamint a Jancsárkert Piac és Közösség Egyesületnek, amely hamisítatlan színfoltja lett Székesfehérvárnak.
A megnyitóünnepségen Zászlós Tibor, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara mezőgazdaságért felelős alelnöke beszédében kiemelte, hogy a fiatalabb generáció tagjai tudják majd befejezni és kamatoztatni azt a munkát, amely a múltban indult el. Mint mondta, a fiatalok büszkék lehetnek elődeikre, akik korukat meghaladó összefogással bizonyították, hogy a Fejér megyei termékeknek, a családi és magángazdaságok kiváló élelmiszerének helye kell, hogy legyen a városi piacok és boltok polcain.
Kiss Norbert Ivó, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Fejér Megyei Szervezetének elnöke arról beszélt, hogy a Helyi Termék évében olyan színvonalas szakmai rendezvényt kívántak szervezni, amelyből a termelők és a vásárlók is értékes tapasztalatokat szerezhetnek.
A pénteki szakmai napon több érdekes előadást is tartottak az ős- és kistermelőknek, valamint a termelői piacok résztvevőinek. A felvilágosító tájékoztatókon a pályázati, élelmiszerbiztonsági, adózási, élelmiszer-jelölési és értékesítési gyakorlati kérdésekről is szó esett. Az ismertetők után a kerekasztal beszélgetéseken többek között olyan fontos témákat is érintettek a résztvevők, mint a termelői piacok vásárlói rétege, a magyarországi piacok fejlődése, a közösségi mezőgazdaság, valamint az értékesítési csatornák előnyei és hátrányai.
A szombati közönségnapra is érdemes lesz kilátogatni a Jancsárkertbe, ahol Fejér megye mintegy hatvan termelőinek és kézműveseinek több mint ötszáz terméke közül válogathatnak az érdeklődők. A hagyományos élelmiszereken kívül a legmagasabb minőségű bio-, glutén-, és laktózmentes, paleo élelmiszerek sokasága is megtalálható lesz. A vásárlóknak kulturális programokkal is kedveskednek a szervezők. Kiemelt vendégként Tolcsvay Béla Kossuth-díjas gitáros, énekes, zeneszerző is fellép, emellett minden korosztálynak változatos programokat szerveznek.