Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Közösen emlékezett a megye és a város a kommunizmus áldozataira
2013.02.25. 13:02
A Kommunizmus Áldozatainak Emléknapján közös megemlékezést tartott az '56-osok terén Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata és a Fejér Megyei Önkormányzat. Székesfehérvár Önkormányzata nevében Brájer Éva alpolgármester, a Fejér Megyei Önkormányzat részéről pedig Dr. Molnár Krisztián főjegyző mondta el gondolatait az emléknapon, majd a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai elevenítették fel műsorukkal a vészkorszak legsötétebb napjait. A kommunizmus áldozatairól először 2001. február 25-én emlékeztek meg az Országgyűlésben és az ország középiskoláiban.
A megemlékezés a Himnusz hangjaival vette kezdetét, majd Brájer Éva alpolgármester osztotta meg gondolatait a hallgatósággal. Beszédében kiemelte, hogy 1917 óta több mint 100 millióra becsülik a kommunizmus áldozatainak számát. „Az áldozat, vagy áldozat-bemutatás vallástörténeti meghatározása szerint az istentisztelet legnagyobb cselekménye, amellyel egy áldozati tárgyat teljes egészében Istennek ad az ember. Tekintve, hogy a kommunisták nem ismertek sem Istent, sem embert, rájuk nem vonatkozik ez a megközelítés. Áldozatuk volt az, akit elpusztítottak, megnyomorítottak, kiszolgáltatottá tettek. De áldozatukká váltak egész országok azzal, hogy nemzetgazdaságukat gyengítették el, eltorzítva a hosszú évszázadokon át érlelt társadalomstruktúrájukat..” - emelte ki beszédében Brájer Éva alpolgármester.
„A kommunizmus áldozatainak emléknapján nem kerülhető meg a kérdés, miért nem látjuk még mindig a kommunizmus valódi arcát? Miért tartják magukat makacsul azok a meggyőződések, melyek szerint a kommunizmusnak szép, szent céljai voltak, csak a megvalósításuk sikerült balul?” - tette fel a kérdést beszédében Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Önkormányzat főjegyzője, majd Illyés Gyula szavaival válaszolt, mely szerint a „múltat is teremteni kell.” A főjegyző szerint az emléknap legfontosabb célja „találkozni és megérteni az előttünk járók, a múlt üzenetét.”
A beszédeket követően a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjai elevenítették fel a kommunista diktatúra napjait, majd a résztvevők megkoszorúzták az 56-osok terén lévő emlékművet.
Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata értelmében ezen a napon a középfokú oktatási intézményekben is megemlékezéseket tartanak. Az emléknapot annak alapján jelölték ki, hogy 65 évvel ezelőtt, 1947. február 25-én letartóztatták Kovács Béla kisgazda képviselőt. Börtönbe vetették, a világtól elzárva vallatták, majd a Szovjetunióba deportálták. Kovács Béla a magyarok szemében a szabadság és a nemzet függetlenségének jelképe volt. A kommunizmus áldozatairól először 2001. február 25-én emlékeztek meg az Országgyűlésben és az ország középiskoláiban. Azóta minden évben sor kerül az emlékünnepségekre, emlékeztetőként és figyelmeztetőként a korszak történéseire és a tanulságok levonására.