Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Megemlékezés a pákozdi Katonai Emlékparkban
2012.09.29. 11:52
A „Főhajtás a Honvédeknek” jelmondatú Honvédfesztivál fő rendezvényeit szombaton a pákozdi Katonai Emlékparkban tartották. Katonai tiszteletadással, huszárok és katonai hagyományőrző szervezetek felvonulásával és ünnepi műsorral, beszédekkel emlékeztek a Pákozd-sukorói diadal 164. évfordulójára. Elsőként Gyuricza Béla emléktáblájánál emlékeztek meg. A Miniszterelnöki Hivatal volt politikai államtitkárát Vargha Tamás, az Országgyűlés Honvédelmi Bizottsága tagja, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke méltatta.
Vargha Tamás beszédében megemlékezett a csata fontos helyszíneiről, a történelmi hőstettekről is. A sukorói református templomról, melynek puritán fehér falai között ült össze 1848. szeptember végén a haditanács. Arról, hogy az országnak ezen a dunántúli táján, a Velencei –tó és a pákozdi hegység vidékén ütközött meg a magyar honvéd sereg a Dráván azzal a céllal átkelt tizenegy császári és királyi határőr gyalogezreddel és néhány lovas alakulattal, hogy a Habsburg uralkodóház nevében elfojtsa a magyarországi pártütők mozgalmát. Bátor katonák, emberek, akik ezen a tájon éltek, az ország lakói, magyarok akik védték a hazát, a szabadságot- fogalmazott az elnök, majd a középiskolás korától elkötelezett katonára, Gyuricza Béla altábornagyra emlékezett. „Szakaszparancsnoktól a szárazföldi haderő parancsnokságáig végig járva a ranglétra fokait, nyugállományban sem tétlenkedett. Székesfehérvár országgyűlési képviselőjeként és díszpolgáraként nem csak választókerülete, de a katonák érdekeit is szem előtt tartotta, képviselte. A történelmi múlt és az alig lezáródott jelen találkozik a mai ünnepen. A harcok hőseinek áldozata és a köznapi döntések bátorsága, a pákozdi csatában az ellenséggel viaskodó honvéd és a rendszerváltó években a nemzet biztonságára ügyelő altábornagy sorsa egyaránt – katonasors. Példát adnak életből, halálból. Példái ők a kijelölt feladat vállalásának, a parancsteljesítés méltóságának, a helytállásnak az emberi élet végső határáig, a halálig. Katonasors… Hajtsunk fejet tisztelettel Gyuricza Béla emléke előtt!”- hangsúlyozta Vargha Tamás.
A megemlékezésen a Honvédség és Társadalom Baráti Kör elnöke, Székesfehérvár polgármestere dr. Cser Palkovics András mondott még beszédet.
A képre kattintva galéria nyílik>>>
Ezt követően koszorúzták meg a szabadságharc emlékművét a Pákozd-sukorói csata 164. évfordulója alkalmából. Ezt követően a fehérvári huszárok tisztelegtek a hazáért életüket adó hősök előtt.