Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Megyenapi elismerések
2012.09.22. 21:22
Vargha Tamás közgyűlési elnök a Megyenapon a Fejér Termék Program népszerűsítése érdekében végzett kiemelkedő tevékenységéért elismeréseket adott át többeknek; így Szmola Edina csákberényi keramikusnak, továbbá Nagy Róbert László dégi sajtkészítő mesternek, végül a Fejér Megyei Integrált Szociális Intézmény Gánt-Bányatelep Ápoló-Gondozó Otthonnak, melyet Cséplőné Gönczi Veronika, az intézmény telephelyvezető-igazgatóhelyettese vett át.
Szmola Edina több mint másfél éve az Alföldről érkezett Csákberénybe, ahol annyira magával ragadta a vértesi táj szépsége, hogy az orondi szőlőhegyen alakította ki otthonát és alkotóműhelyét. Azóta itt készülnek hivatásszerűen azok a szemet gyönyörködtető kerámiák: mázas főzőedények, pálinkás butéliák, egyedi kályhacsempék, házszámtáblák, amelyeket a Megyekorzón, Fejér termék vásárokon is rendszeresen látni. A kézműves mesterséggel több, mint tíz éve foglalkozik komolyabban, ám a kerámia iránti vonzalma később bontakozott ki. Sok mindent kipróbált: cipőtervezést, lakberendezést, bútortervezést, közben fazekas képzésben is részt vett, és mestere, oktatója lett a szakmának. Munkáihoz ihletet a népművészet több területéről merít, de felhasználja azt a tudást, amelyet a sok éves tanulással és tapasztalással fölhalmozott. Kerámiái, melyeket többnyire a csákvári fazekasságra jellemző: zöld, sárga, barna színek határoznak meg és a kék-fehér színkombináció is jellemez, a Megyekorzó színfoltjaként a legkeresettebb kézműves termék.
Nagy Róbert László 22 éve foglalkozik házilag sajtkészítéssel, mellyel a saját elképzeléseire és az idősebb ”paraszt” emberektől kapott információkra hagyatkozva kezdett el kísérletezetni. Ennek köszönhetően mára saját maga által kidolgozott, egyedi receptúra, technológia, és saját képzésű sajt-oltó az alapja munkája sikerének! Sajtjai formájukban is jellegzetesek, egyediek, a múltban fellelhető formában jelennek meg. Talán a legnépszerűbbek ezek közül a valódi fa füsttel tartósított, illetve ízesített fajták. Ezek közül is kiemelendő a fokhagymás füstölt, a csípős füstölt, a kaporral ízesített füstölt, vagy a különlegességnek számító mákos füstölt. Természetesen készít füstölés nélküli, könnyed, úgynevezett friss sajtokat is! Ezek elsődleges feladata, a teljes értékű házi tehéntej aromáinak, értékeinek, tejszínességének hirdetése. Ezek mind natúr formában, mind vöröshagymával, dióval, paprikafélékkel, köménnyel, ízesítve is megállják a helyüket. Tejszínes aromáikat lassan elveszítve, már inkább tovább érlelendők, s később, mint érett sajtok enyhe füstölés utána kerülnek tálra! Nagy Róbert sajtkészítés közben mindent igyekszik a saját ízléséhez igazítani. Jó étvágyú emberként azt vallja: bízhat a ,,saját táborában”! Ezt be is bizonyította: sajtjai a Megyekorzó legkeresettebb élelmiszertermékei!
A Gánt-bányatelepi Ápoló - Gondozó Otthon munkatársai a telephelyvezetővel az élen kiemelt feladatuknak tekintik a környező települések vonatkozásában a társadalmi integrációt. A szakdolgozók nemcsak a mentális gondozásra fordítanak figyelmet, de különböző terápiás, készség- és képességfejlesztő foglalkozásokat szerveznek számukra, biztosítják a szabadidő kulturált eltöltését. Az intézményben színvonalas irodalmi, zenei, képzőművészeti és sportszakkör működik. Évente több alkalommal vesznek részt a környező települések kulturális és egyéb rendezvényein, amelyeken színvonalas produkciókkal bűvölik el a közönséget. A dolgozók szakmai munkájuk során nagy hangsúlyt fektetnek arra, hogy az ellátottak napirendjében csökkentsék a kirekesztettség érzését, biztosítva az esélyegyenlőséget minden tekintetben. Aktívan közreműködnek a Fejér Megyei Önkormányzat által szervezett programokban. Karácsonykor, nem törődve az embert alaposan próbára tevő hideggel, vidáman és kitartóan vesznek részt a Fejér Termék vásárokban. Ugyanezt mondhatjuk el róluk akkor is, ha szükség van rájuk, segítséget kell nyújtani különböző megoldásra váró helyzetekben.