Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Néma főhajtás és imádságos megemlékezés Székesfehérváron
2014.10.22. 14:11
Szerdán reggel imádságos megemlékezést tartottak a Bazilika altemplomában, ahol Szikora János a Vörösmarty Színház igazgatója mondott ünnepi beszédet, majd a történelmi egyházak imádsága után koszorút és virágokat helyeztek el a mártírok falánál az altemplomban. Az 56-osok terén néma koszorúzással emlékeztek a jákysok, a Magyar Király Szállónál pedig a Ciszterci Szent István Gimnázium diákjainak műsorával elevenítették fel az 58 évvel ezelőtti eseményeket.
A Székesfehérvári Püspökség ünnepségével kezdődött az 1956-os forradalom és szabadságharc tiszteletére szervezett szerdai eseménysorozat. A megemlékezésen jelen volt dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere, dr. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója, dr. Petrin László, a Fejér Megyei Kormányhivatal főigazgatója, a történelmi egyházak, valamint a megye és a város képviselő testületének tagjai is. A Bazilika állapota és az időjárás miatt az altemplomban rendezett eseményen a történelmi egyházak helyi képviselőivel együtt emlékeztek meg a résztvevők történelmünk kiemelkedő eseményéről, és a jelenlévőkkel együtt imádkoztak a forradalom és szabadságharc áldozataiért.
Az 58 évvel ezelőtti eseményeket Márai Sándor: Mennyből az angyal cím költeményével idézte meg Peretsényi Dániel. A szavalatot követően Pásztor Katalin és Fersch Renáta fuvoladuója adott rövid műsort, majd ünnepi beszédet mondott dr. Szikora János, a Vörösmarty Színház igazgatója. Kiemelte, 1956 tanulságának üzenete a szabadság mellett az igazság. Felidézte, hogy Nagy Imrét kétszer temették el gyilkosai, egyszer a börtön udvarán, majd három év elteltével a 301-es parcellába. Az elhantolást követően bár megpróbáltak minden nyomot eltüntetni, mégis, ugyanazon a helyen - ahol végül az exhumálás során megtalálták Nagy Imre földi maradványait – mindig friss virágot helyeztek el vakmerő idegenek. „ Az emlékezet hosszú távon nem tűri a hazugságot. Nem fogadja be. Nem győz, nem táplálja. Az emlékezet a hazugságot, mint idegen testet kidobja magából, mert idegen az élet fonalától, amelyre az emlékezet szövődik. Az élet fonala csak az igazságot közvetíti, csak azt őrzi, hiszen az életet magát az igazság táplálja. ’56-ot, mint egy nép elnyomhatatlan szabadságvágyának elementáris feltörését ünnepeljük, és általában így emlékszünk rá. (…) 1956 történetének tanulsága nemcsak a szabadságról, hanem az igazságról is szól. ’56 nemcsak hősöket és árulókat teremtett, hanem hirtelen fellobbant, vakító fényében tisztán látszott, ami igaz, és brutális rútságában fedte fel magát, ami hamis.” Hozzátette, az egykori hősökre jó lenne úgy emlékezni, hogy őket az igazság választotta ki és őrizte meg emléküket, cselekedeteiket az időben. „Ezért nem lehet elrejteni sírjukat és elpusztítani emléküket!” – zárta ünnepi gondolatait dr. Szikora János.
A beszédet követően a történelmi egyházak képviselői Spányi Antal megyés püspök, Ujvári Sándor református lelkész, Fehér Károly ny. evangélikus esperes és Révész Lajos baptista lelkész rövid imádságot mondtak a forradalom és szabadságharc hőseiért, majd közösen koszorúztak.
A hagyomány szerint, a második koszorút dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Molnár Krisztián, megyei elnök helyezte el a Bazilika altemplomában lévő „Mártírok falán”, majd a város és a megye vezetője megkoszorúzta a Bazilika oldalán lévő ’56-os emlékkeresztet.
A Püspökség megemlékezésével egy időben néma koszorúzást tartottak az ’56-osok terén, ahol Székesfehérvár Önkormányzatát Brájer Éva alpolgármester, Fejér Megye Önkormányzatát Wilmek Tibor alelnök és dr. Tanárki Gábor, a Fejér Megyei Kormányhivatal igazgatója képviselte.
Szintén néma tiszteletadással emlékeztek a forradalom és szabadságharc hőseire 11.30 órakor a Magyar Király Szálló falán elhelyezett ’56-os emléktáblánál, ahol Székesfehérvár Önkormányzata nevében Róth Péter alpolgármester, Fejér Megye Önkormányzata nevében pedig dr. Molnár Krisztián helyezett el koszorút. Továbbá mindkét helyszínen, az ünnepi eseményeken jelen voltak a pártok, társadalmi és civil szervezetek, valamint az oktatási intézmények képviselői is.