Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Néma koszorúzás után gálaesttel emlékeztek az 56-os forradalom 58. évfordulójára
2014.10.24. 10:25
Október 23-án, délután az ’56-osok terén kerül sor Székesfehérvár és Fejér Megye Önkormányzatának közös megemlékezésére, ahol néma koszorúzással tisztelegtek az egykori hősök és a dicsőséges napok emléke előtt. A téren Lugossy Mária Munkácsy díjas szobrászművész emlékműve a Szabó Palotánál életüket vesztett 56-os fehérvári mártíroknak: Gumpl Józsefnek, Jóvári Imrének, Csanyi Évának, Bernáth Katalinnak, Versegi Jenő Bélának és Kardos Pálnak állít emléket. Az ünnepi program este a Vörösmarty Színházban gálaesttel zárult.
A Szabó Palotánál (ma a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság épülete) egy visszaemlékezés szerint a tömeg a József Attila úton haladt, amikor az Államvédelmi Hatóság emberei két tüntetőt elfogtak, és az épületbe hurcolták őket. A tömeg azonnal visszafordult, és társaik szabadon bocsátását követelte. Az épületből könnygázgránátot dobtak közéjük, amelyet azonban visszahajítottak, így a gránát az államvédelmis katonák között robbant fel.
Az ÁVH-székházból ezután három hosszú géppisztolysorozatot adtak le és többen megsebesültek. A Pirosalma utca sarkán álló, az orosz lakók védelmére kirendelt orosz páncélkocsi ezt követően avatkozott be, és nyitott tüzet a tüntetőkre. A karhatalmisták géppisztolya elől menekülő tüntetőket az orosz páncélos tüze hátulról érte. A lövöldözés következtében hatan vesztették életüket. Az áldozatok valamennyien fiatalok, 19-22 évesek voltak.
Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából szervezett ünnepi gálaestet a Vörösmarty Színházban a Fejér Megyei Önkormányzat és Székesfehérvár Megyei Jogú Város Önkormányzata. A gálaesten mondott ünnepi köszöntőjében Székesfehérvár polgármestere kiemelte, hogy 56 élő örökösei mi magunk vagyunk, így méltónak kell lennünk 56 igazságaihoz és szabadságszeretetéhez. Az esten átadták a Fejér Megyei Közgyűlés elnökének dicséreteit. Az 1956-os forradalom és szabadságharc évfordulója alkalmából szervezett gálaesten részt vett Dr. Simon László kormánymegbízott, Sipos Imre helyettes államtitkár, Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, Fucsku Sándor vezérőrnagy, a Magyar Honvédség ÖsszhaderőnemiParancsnokság parancsnoka és Spányi Antal megyéspüspök is.
Cser-Palkovics András polgármester ünnepi köszöntőjében hangsúlyozta, hogy 56 hőseinek köszönhetően ma már nem kell attól tartanunk, hogy embertelen eszméket kényszerítenek ránk, vagy hogy természetes jogaink védelmében fegyvert kell ragadnunk. „Mi hát a dolgunk nekünk 2014-ben 56 forradalmával?– kérdezhetik a ma gyermekei, ha már sem az eszmék sem az erőszak nem fenyeget bennünket magyarokat és ha már bizonyosan nem kell meghalnunk sőt talán küzdenünk sem a szabad életért mint nekik? Ünnepeink, megemlékezéseink nemcsak azokról szólnak akik megemlíttetnek, hanem rólunk, emlékezőkről is. Mert ha mi ismerjük őket, ha tudunk a tetteikről, véleményünk van róluk, akkor magunkat is el tudjuk helyezni a világban.” – mondta ünnepi beszédében dr. Cser-Palkovics András polgármester.
„A jó, a rossz, az igaz, a hamis nem csupán absztrakt fogalmak lesznek többé, hanem megtelnek tartalommal. És abban az esetben az őseink áldozata sem volt hiába.” – tette hozzá Székesfehérvár polgármestere, aki felsorolta 56 fehérvári mártírjainak nevét is. Mint mondta Bernáth Katalin, Csányi Éva, Gumpl József, Jóvári Imre, Kardos Pál, Versegi Jenő Béla, Adolf József, Babolcsai István, Berghammer József, Bodóki Pál, Daróczi Sándor, Farkas István, Fülöp Józsefné, Gánya Géza, Rajczi István, Herczeg Tibor, Jáki István, Kéri János, Molnár Sándor,Nagy Rudolf, Németh László, Szabó János, és Tánczos István halni mertek a szabadságért amikor mások nem. „56 élő örökösei mi magunk vagyunk, légyünk hát méltók hozzájuk, álljunk ki 56 igazságai és 56 szabadságszeretete mellett.” – zárta ünnepi gondolatait Székesfehérvár polgármestere.
Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke ünnepi beszédében történelmünk megnyert és elveszített küzdelmeiről szólva kiemelte,csupán rajtunk múlik, hogy a bukásokra emlékezünk inkább, vagy a felkelésekre, még ha azokat le is verték. Hozzátette, hogy 1956. október 23-a nem a tragikusan korán elérkező vég, hanem felemelkedésünk kezdete volt, és annak a napnak is köszönhetően emelhetjük ma magasra fejünket. „A jogtalanság, az embertelenség, az elnyomás ellen fel kell kelni! Kerül, amibe kerül, mert éppen, hogy ez az élet rendje!"- emelte ki Dr. Molnár Krisztián.
Dr. Molnár Krisztián, Fejér Megye Közgyűlésének elnöke nemzeti ünnepünk alkalmából elismerések átadásáról és pénzjutalomról is döntött. A Fejér Megyei Közgyűlés elnökének dicséretében részesült Csima Miklós büntetés végrehajtási alezredes, a Közép-dunántúli Országos Büntetés–végrehajtási Intézetben osztályvezetőként Fejér megye közbiztonságának fenntartásáért végzett kiemelkedő szakmai munkájáért. Kóber Károly rendőr alezredes, a Móri Rendőr-kapitányság Bűnügyi Osztályvezetőjeként Fejér megye közrendje és közbiztonsága érdekében végzett kiemelkedő szakmai munkájáért, példamutató vezetői magatartásáért. Molnár János tűzoltó százados úr, a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság szolgálatparancsnokaként Fejér megye élet- és vagyonbiztonsága fenntartásáért végzett kiemelkedő szakmai munkájáért. Viniczai István rendőr százados úr, a Fejér Megyei Rendőr-főkapitányság Rendészeti Igazgatóság Mélységi Ellenőrzési és Közterületi Támogató Alosztály alosztályvezetőjeként Fejér megye közrendje és közbiztonsága érdekében végzett kiemelkedő szakmai munkájáért.