Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Solymos Ede néprajzkutató emlékére állítottak szobrot Agárdon
2016.05.09. 11:10
Felavatták Solymos Ede (1926-2008) néprajzkutató, a magyar hivatásos és népi halászat kutatójának szobrát pénteken az agárdi csónakkikötő melletti szoborparkban. Az alkotást Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkára avatta fel, a rendezvényen L. Simon László, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkára, valamint Tóth István, Gárdony Város polgármestere mondott köszöntőt.
Zsigó Róbert, a Földművelésügyi Minisztérium államtitkára, Baja országgyűlési képviselője avatóbeszédében kiemelte: Solymos Ede Baja díszpolgára, nemzetközi hírű tudós volt. üszkeségnek nevezte, hogy Solymos Ede helyet kaphatott a tóparton létesített szoborparkban Herman Ottó és Chernel István mellett. Mint mondta, a három tudós ugyan az ország különböző részein és más korban is élt, de a Velencei-tó és a hagyományok tisztelete összekötötte őket.
L. Simon László, a Miniszterelnökség kulturális örökségvédelemért és kiemelt kulturális beruházásokért felelős államtitkára bejelentette, hogy a hagyományoknak megfelelően jövőre is állítanak szobrot, mégpedig Radetzky Jenőnek (1909-1991), aki az agárdi madárvárta megalapítója és sokat tett a Velencei-tó és madárvilága megismertetéséért.
Tóth István, Gárdony Város polgármestere beszédében felidézte Solymos Ede életét: a tudós fiatalkorában tengerész, orvos, majd közgazdász szeretett volna lenni, rövid kitérő után viszont a bölcsészkart választotta, így vált belőle hazánk és térségünk egyik legkiválóbb néprajzkutatója.
Solymos Ede (1926-2008) néprajzkutató az ELTE néprajz, ősrégészet, muzeológia szakán végezett. A bajai Türr István Múzeum igazgatója volt 1950-től 1986-ig, emellett a Duna halászatának nemzetközi hírű kutatója is. Kutatási területe a magyar hivatásos és népi halászat volt. Számos cikke, tanulmánya jelentek meg szaklapokban.