MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

Széchenyi szobrot avattak Kápolnásnyéken
2016.09.21. 10:31

Széchenyi István szellemi öröksége, felelősségtudata több annál, mint ami az örökségéből fennmaradt és ma is kézzelfogható - fogalmazott Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke kedden a Fejér megyei Kápolnásnyéken, ahol az államférfi születésének 225. évfordulója alkalmából szobrot avattak. 



Széchenyi István szellemi öröksége, felelősségtudata több annál, mint ami az örökségéből fennmaradt és ma is kézzelfogható - fogalmazott Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke kedden a Fejér megyei Kápolnásnyéken, ahol az államférfi születésének 225. évfordulója alkalmából szobrot avattak.
Gulyás Gergely a Dabasi-Halász-kastély kertjében felállított szobor előtt hangsúlyozta, hogy "a kézzelfogható és az eszmei hagyaték egysége teszi teljessé Széchenyi életművét", amely előidézte a nemzet történelmének eddigi legnagyobb fejlődését, a reformkort, a forradalmat és szabadságharcot, továbbá az elnyomásban nemzeti ellenállást hozott. Úgy vélte, Széchenyi élete és munkássága kiváló példája annak, hogy "a legyőzhetetlen emberi múlandóság mellett úgy lehet hasznos életet élni, maradandót alkotni, ha felismerjük, hogy a közösség szolgálata, a nemzeti közösségért hozott áldozat felettünk álló távlatot nyit, rajtunk túlmutató és az emberi életet meghaladó emléket állít".
Gulyás Gergely szerint Széchenyi a ma emberét megtanítja arra, hogy "a pártok felett és a napi politikai érdekellentétek felett van valami, ami átfogó, ami nem lehet az egyszerű hétköznapok része: álmok és valóság összefonódása, ami a mindennapi kihívásokra válaszokat ad".Emlékeztetett arra: kevés család mondhatja el magáról, hogy apa és fia is egy ország történelmének legkiválóbb államférfija volt. Széchényi Ferenc tettei elhalványultak a legnagyobb magyar árnyékában, pedig a Nemzeti Múzeum és az Országos Széchényi Könyvtár megalapítója volt - tette hozzá.
Az Országgyűlés alelnöke felidézte, hogy Széchenyi István mindössze 32 évesen, az 1823-as pozsonyi országgyűlésen ajánlotta fel egyéves jövedelmét egy tudós társaság létrehozására és mindezt magyar nyelven tette. "Első korszakos megnyilvánulása egy párját ritkítóan gazdag életműnek, amely hozzájárult ahhoz, hogy a Habsburg elnyomás és a közeledő nemzethalál víziójába süllyedt magyarság felemelje fejét" - fogalmazott hozzátéve: Széchenyi a legnagyobb alakja volt annak a kornak, amelyben nemesek saját vagyonukat felajánlva tettek a haza felemelkedéséért. Ezt a kort áthatotta a nemzettudat és a modernizáció, a világra való nyitottság és a cselekvő őszinte hazaszeretet.
Tessely Zoltán országgyűlési képviselő kiemelte, hogy a reformkori nagyok mindegyike a magyar jövő megteremtésén munkálkodott. "Széchenyi István alakja mellett állva érezhető igazán, hogy nemzetünk háza erős kősziklára épület, azonban szembesít azzal is, hogy ma olyan világot élünk, ahol döntésünk határozhatja meg hosszútávon a tőlük örökölt nemzet jövendőjét" - utalt az október 2-i népszavazás fontosságára Tessely Zoltán.
L. Simon László országgyűlési képviselő elmondta, hogy Klebelsberg Kunó és Széchenyi István után legközelebb Magyary Zoltán kap szobrot Kápolnásnyéken. Emellett Fejér megyei közéleti személyiségeknek emléket állító falat is terveznek a kertbe - tette hozzá.
Az avatóünnepségen Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke jelenlétében Tessely Zoltán, Kazai Viktor kistérségi alapítványi elnök, Gulyás Gergely és L. Simon László leleplezi az alkotást.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
(MTI)

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP