Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Szent István szelleme máig fényesen ragyog
2016.08.21. 21:33
Augusztus 20-án Királyi Napok programsorozata keretében államalapító szent királyunkról több egyházi és közéleti rendezvényen emlékeztek meg. Délelőtt Spányi Antal mutatott be ünnepi szentmisét a Szent István Székesegyházban, délután dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott ünnepi beszédet a Nemzeti Emlékhelyen, a király szarkofágja előtt, majd a Szent István téren ünnepi közgyűlésre került sor, ahol dr. Cser-Palkovics András polgármester tartott beszédet.
A Nemzeti Emlékhelyen a Corpus Rézfúvós Kvintett előadásával kezdődött a tiszteletadás.
Szent István szarkofágjánál dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke mondott ünnepi beszédet, megidézve államalapító királyunkat, aki maga magáról így ír fiának az Intelemiben: „nem tapasztaltad a hadjáratok fáradalmait s a különféle népek támadásait, melyekben én szinte egész életemet lemorzsoltam.” ... Szerencsére korunk ekkora áldozatokat már ritkán követel a haza gyermekeitől, de mindig lebegjen a szemünk előtt az, hogy nemzetünknek minden egyéb előtt fontosnak kell lennie a számunkra! … Már ha méltók akarunk lenni azon eleinkhez, akik értünk, messzi utódjaikért hoztak hatalmas áldozatokat. Az ő hosszú soruk pedig államalapító szent királyunkkal kezdődött, és folytatódott azokkal a tíz-és százezrekkel, akik korok háborúin, forradalmain át védték családjukat, földjüket, nyelvüket, hitüket, szabadságukat és a magyar népet. Folytatódott Hunyadin, Zrínyin, Rákóczin, Kossuthon, a Don-kanyar névtelenjein, ’56 hősein át napjainkig.” – kezdte ünnepi beszédét dr. Molnár Krisztián, kiemelve, hogy a nemzet forró szeretetében Szent István király az elsők közt az első, akit példának tekinthetünk, és akit követhetünk napjainkban is.
„Most jön el majd az ideje annak, hogy megüzenjük az Európát idegen, az erőszaktól sem visszariadó kultúrát és hitet valló milliókkal betelepíteni szándékozó bürokratáknak, hogy a magyarok nem ezt tanulták államalapító királyuktól! Nem ezt tanulták a nemzeti és kulturális önállóságért, szabadságért küzdő többi, megelőző nemzedéktől sem!” – hangsúlyozta a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, emlékeztetve a jelenlévőket arra, hogy Európában elsőként a magyar emberek mondhatnak véleményt a brüsszeli bevándorláspolitikáról. „Október 2-án a népszavazáson mindenki leadhatja a voksát. Ha pedig megvédhetjük határainkat, kultúránkat és hitünket, minden erőnket arra fordíthatjuk majd, hogy sürgetőbb gondjainkkal foglalkozzunk. Isten segítsen minket, hogy legyen erőnk és tehetségünk megbirkózni a jövő problémáival, és hitünk a sikerünkben! Ha így lesz, Szent István szellemének fénye mindörökké fényesen ragyog majd!”
A tiszteletadáson részt vett Vargha Tamás országgyűlési képviselő, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, Dr. Simon László kormánymegbízott, Spányi Antal megyés püspök, L. Simon László országgyűlési képviselő, valamint dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere.
Jelen voltak továbbá Fejér megye és Székesfehérvár tisztségviselői, országgyűlési és önkormányzati képviselői, a történelmi egyházak képviselői, a fegyveres, rendvédelmi és igazságügyi szervek vezetői, valamint számos vendég.
A jelenlévők virágot helyeztek el Szent István szarkofágjánál, majd közösen sétáltak az Országalmához, hogy csatlakozzanak a Fehérvári királyok menetéhez.
A Fehérvári királyok menete verőfényes napsütésben, népes kísérettel érkezett meg a Szent István térre, az ünnepi közgyűlés helyszínére.
A nemzeti ünnepen szervezett díszülésre nagyon sokan kilátogattak. Az ünnepséget a Fehérvár fanfár nyitotta a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar előadásában. Az idei Bartók Béla, valamint a jövőre meghirdetett Kodály Zoltán Emlékév tiszteletére Zemlényi Eszter énekművész és Tóka Ágoston zongoraművész adott elő válogatást a két zenei óriás népdalfeldolgozásaiból, tisztelegve életművük előtt.
A Díszközgyűlés résztvevőit dr. Cser-Palkovics András polgármester köszöntötte. Ünnepi beszédében a városvezető a Székesfehérvár történelmi főváros szerepéből adódó kötelezettségekre is kitért. Hangsúlyozta, hogy a Nemzeti Emlékhely és az Árpád-ház program most módot ad kellő tisztelettel felmutatni őseink, nagyjaink emlékeit és iránymutató tetteit.
„Előttünk áll egy újabb emlékezetes, történelmi mozzanat megünneplése is, hat év múlva alkotmányosságunk megszületését, mai demokráciánk csíráját, az Aranybulla 1222-es, fehérvári kibocsátását ünnepelhetjük, és velünk együtt persze az egész magyarság itt, Székesfehérváron! Az Aranybullát követően persze még számos új és új változás kellett ahhoz, hogy mára egyforma szabadsággal szavazhasson minden egyes ember arról, hogyan alakuljon nemzete sorsa, ki és hogyan képviselje mások előtt az ő akaratát. De döntéseink életünkről, helyünkről a világban, ma már csakis a mi kezünkben vannak, és ragaszkodnunk kell ahhoz, hogy abban is maradjanak! Arra biztatok hát minden fehérvárit, hogy soha ne habozzon, ha alkalma van nemzete érdekében a szavát hallatni, ha egy szavazáskor a véleményét kérdezik! Soha ne habozzon, ha alkalma van nemzete érdekében cselekedni!” – zárta ünnepi gondolatait Székesfehérvár polgármestere.
A Díszközgyűlés folytatásában Kozáry Ferenc, a Vörösmarty Színház színművésze adott elő középkori verset „Históriás ének Szent István királyról” címmel.
Ezt követően városi kitüntetések átadására került sor, majd az ünnepség végén, a Szent Istvánt dicsérő énekeket követően az ünnepi közgyűlés résztvevői, Magyarország Kormánya, Fejér megye és Székesfehérvár minden polgára nevében Vargha Tamás államtitkár, dr. Simon László kormánymegbízott, Spányi Antal megyés püspök, dr. Molnár Krisztián elnök és dr. Cser-Palkovics András polgármester közös koszorúval tisztelgett államalapító Szent István királyunk emléke előtt.