Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Szent László királyra emlékeztek a Prohászka ligetben
2015.06.28. 13:49
Szent László-napi koszorúzással tisztelgett a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnoksága, Székesfehérvár és Fejér Megye Önkormányzata a lovagkirály Prohászka ligeti szobránál. A péntek délelőtti ünnepségen Spányi Antal megyéspüspök és Fucsku Sándor vezérőrnagy, az ÖHP parancsnoka emlékezett a szent királyra, majd Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és dr. Cser-Palkovics András, Székesfehérvár polgármestere is koszorút helyezett el Szent László szobránál.
A hagyományoknak megfelelően a Magyar Honvédség Összehaderőnemi Parancsnoksága, valamint Székesfehérvár és Fejér Megye Önkormányzata közösen tisztelgett Szent László emléke előtt. Az uralkodó Prohászka ligeti szobránál a történelmi zászlók bevonulása után a lovagkirályról elsőként Fucsku Sándor, vezérőrnagy, az ÖHP parancsnoka mondott megemlékező beszédet. „Szent László királyt nem véletlenül választották a magyar lövészkatonák védőszentjévé, hiszen a kor szellemének megfelelően lovagkirály is volt. Olyan uralkodót tisztelhetünk a személyében, aki sokat tett annak érdekében, hogy Szent István munkáját befejezve megszilárdítsa a Magyar Királyságot és Államiságot. Azt gondolom, hogy tradicionálisan nem is lehetne méltóbb helyszínt kiválasztani erre a megemlékezésre, hiszen Székesfehérvár a Királyok Városa, emellett a katonákat szerető és befogadó város is egyben. Egy királyi városhoz méltóan Székesfehérvár tiszteli, szereti, befogadja azokat a katonákat, akik a lovagkirály szellemében továbbra is mindent megtesznek azért, hogy a hazát, valamint a nemzetet szolgálják, és megvédjék azt, ha kell. A lövészkatonák alkotják a Magyar Honvédség gerincét, hiszen ők képviseltetik a legnagyobb számban a fegyvernemet a mindennapjainkban, a gyakorlótereken és a külföldi missziókban. Az egység tagjai mindent megtesznek annak érdekében, hogy tovább öregbítsék Magyarország és a Magyar Honvédség hírnevét. Olyan katonák ők, akik követik azt a bátorságot és nemzetszeretetet, amelyet Szent László királyunk annak idején megtestesített.” – emlékezett Fucsku Sándor, aki szerint a katonák a társadalom szerves részét képezik.
„Nagy megtiszteltetés számomra, hogy a Szent Királyról szólhatok Önök előtt, illetve arról az emlékről, amely el nem halványuló módon ott él minden magyar ember lelkében. A magyar történelem nem szűkölködik a kiváló és nagyszerű személyiségekben. Ilyen kivételes embereket szép számmal találunk az Árpád-ház tagjai között. Ebben a városban természetes, hogy az első gondolatunk mindig Szent István felé fordul, de mellette ott voltak azok az emberek, akik segítették őt. Így emlékezünk Imrére, akinek tisztelete nemcsak a magyarok között, hanem az egész keresztény Európában jelentős volt. Utána következik Szent László, aki kiemelkedett az őt körülvevő tömegből, kitűnt erejével, vitézségével, emberségével. Igazi keresztényként képes volt az életét odaadni nagy és szent céloknak. Tudta a Szentírásból, hogy aki az életet meg akarja tartani, annak az életet el kell veszíteni.” – mondta Spányi Antal megyéspüspök, aki hangsúlyozta, hogy Szent László király igazi példaként szolgál ezer év távlatából is a ma embere számára.
A beszédeket követően katonai tiszteletadás mellett koszorúzással folytatódott a megemlékezés, Szent László szobránál több szervezet is lerótta tiszteletét. A Honvédelmi Minisztérium nevében Vargha Tamás, a Honvédelmi Minisztérium parlamenti államtitkára, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, míg a Fejér Megyei Közgyűlés és Székesfehérvár Megyei Jogú Város vezetése, valamint polgárai nevében Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke és dr. Cser-Palkovics András polgármester helyezett el közös koszorút. Ezt követően számos szervezet képviselője koszorúzta meg Szent László szobrát, hogy így tisztelegjen a történelem jeles alakja és annak tettei előtt.
Az ünnepség után a Székesfehérvár Helyőrségi Zenekar felvezetésével a résztvevők átvonultak az Alba Plaza előtti térre, ahol a „Fehérvár katonái” rendezvényt tartották meg. A Magyar Honvédelem Napjához kapcsolódóan több mint tíz évvel ezelőtt született meg a gondolat, hogy Székesfehérvár Belvárosában bemutatkozzanak a helyőrségben szolgáló katonák. Évek során ez a kezdeményezés kibővült, és már nemcsak a helyi alakulatokkal ismerkedhetnek meg a térre kilátogatók, hanem az MH Összhaderőnemi Parancsnokság más városban szolgálatot teljesítő katonai szervezetek bemutatkozását is láthatják.