Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Turisztikai fogadóközpont épül a Fehérvárcsurgói Károlyi kastélyban
2014.05.29. 11:24
Kezdetét vette a fehérvárcsurgói Károlyi kastély turisztikai fogadóközpontjának fejlesztése. A beruházás az Európai Unió közel 98 millió forintos támogatásából valósul meg, melyet az épület szerkezetének fejlesztésére a Magyar Állam képviseletében eljáró Magyar Nemzeti Vagyonkezelő Zrt. (MNV Zrt.) közel 70 millió forinttal egészített ki. A projekt várhatóan 2014. július végére valósul meg, hozzájárulva ezzel a kastély és a park fenntartható, kulturális-turisztikai hasznosításához.
Az MNV Zrt. irányítása alatt álló „A fehérvárcsurgói Károlyi kastély turisztikai fogadóközpontjának fejlesztése”című KDOP-2.1.1/B-12-2012-0007 azonosító számú projekt használaton kívüli értéket hasznosít, mivel a fehérvárcsurgói Károlyi kastély hazánk kulturális örökségét képezi, és jelentős turisztikai kiindulópontnak számít. A projekt célja egy olyan többfunkciós turisztikai fogadóközpont kialakítása, amely a turisztikai szezonban és a szezonon kívül is egyaránt igénybe vehető. A Károlyi kastélyban két ütemben zajló projekt első részét képezi az épület teljes állagmegóvása és a fogadóközpont kialakítása. Elsődleges cél, hogy a kastély területén található egykori mosóház épülete olyan funkciót kapjon, amely szolgálja, kiegészíti, illetve színesíti a kastélyegyüttes kultúrában és turizmusban betöltött szerepét.
A tervek szerint egész évben nyitva tartó fogadóközpontban több szolgáltatás igénybe vételére is lehetősége lesz majd az érdeklődőknek. Kialakítanak egy olyan turisztikai információs központot, ahol a látogatók a látnivalókkal és különböző programokkal kapcsolatos információkról értesülhetnek, majd továbbirányítják őket a különböző szolgáltatások helyszíneire. Ezek közé tartoznak a Károlyi kastélyban található állandó kiállítások, ahol a 19. század európai és magyar kertművészetét és a csurgói park történetét ismerhetik meg az érdeklődők a parkban való sétával egybekötve. Külön kiállító termet tartanak fenn az időszakos kiállításoknak, melynek fő célja, hogy tehetséges, de kevésbé ismert magyar művészek munkáiba adjanak betekintést a nagyközönségnek. A látássérültek egy különleges tapintható makett segítségével ismerhetik meg a teljesen akadálymentesített kastélyt, a parkot és annak növényvilágát. A kastélyhoz kapcsoló legjelentősebb rendezvényt, az Európai Dísznövény és Kertművészeti Napokat a Károlyi József Alapítvány szervezi 2014-ben immár tizedik alkalommal május 30. és június 1. között. Itt évről évre több mint száz kiállító mutatkozik be, és a program minden évben közel tízezer látogatót vonz.
A mintegy 310 m2 –en megvalósuló beruházás során megújulnak a nyílászárók, szigetelik a pincepadlót és a padlásfödémet, a fűtéshez pedig korszerű technológiát alkalmaznak. Az elsődleges cél az eredeti térrendszer helyreállítása, ezt figyelembe véve alakítják ki a szolgáltatások különböző helyszíneit, többek között a turistabüfét, a raktár-alagsort, a központi recepció helyét, valamint a parkinformációs kiállítóhelyet.
Jól járnak a sportolni vágyó érdeklődők és turisták is, ugyanis a fogadóközpont részeként egy kerékpárkölcsönzőként is működő tárolót és a hozzájuk tartozó kis javítóműhelyet is kialakítanak. A Károlyi kastély a Közép-Dunántúli Régió Székesfehérvár körüli kastélygyűrűjének egyik legfontosabb eleme. Jelentőségét növeli, hogy a korábbi történeti épületegyüttes és a park szinte teljes egészében fennmaradt. A kastélyegyüttes teljes felújítása, helyreállítása után méltón reprezentálhatja a hazai kastélyépítészet európai színvonalát, valamint a fejlesztés által kiemelt turisztikai és idegenforgalmi szerep juthat Fehérvárcsurgónak és a kastélynak.