Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Újra látogatható a királyok sírkamrája a Nemzeti Emlékhelyen
2014.08.14. 16:22
A Királyi Napok keretében ismét megnyílt az osszárium a Nemzeti Emlékhelyen, csütörtöktől egy héten keresztül ingyenesen látogathatják az érdeklődők a királyok sírkamráját. A Nemzeti Emlékhely osszáriuma a Szent István király által alapított Szűz Mária Prépostság templomában a 20. századi régészeti feltárások során fellelt csontmaradványokat rejti.
A Szűz Mária tiszteletére szentelt székesfehérvári templomban temették el az államalapító Szent István királyt, magyar királyokat, de eltemettek itt uralkodói családtagokat, rangos egyházi és világi személyeket is. 1543-ban a város török megszállásával a város új urai szervezetten rabolták a sírokat. A sírokból az ékszereket, tárgyakat kiemelték, a csontokat szétdúlták, kidobálták. A város 1601-es, rövid ideig tartó visszafoglalásakor pedig német és vallon zsoldosok dúlták a sírokat.
Az ünnepi gondolatokat követően a résztvevők Szent István szarkofágjánál egy-egy szál virággal tisztelegtek államalapító királyunk emléke előtt.
A prépostsági templom (köznapi nevén királyi bazilika) területén 1848 óta folynak kisebb-nagyobb megszakításokkal régészeti kutatások. 1862–82 között Henszlmann Imre, az 1936–37-es években Lux Kálmán, 1965–93-ig Kralovánszky Alán, 1994-től Biczó Piroska folytatott feltárásokat a bazilika területén. A 2002-ig előkerült csontmaradványok vizsgálata befejeződött, s a kutatási eredményeket Éry Kinga és munkatársai 2008-ban részletesen közölték.
Az 1936-tól 2002-ig előkerült csontleleteket leltárba vételük és vizsgálataik után a Nemzeti Emlékhelyen, a romterületen kívül 1938-ra kialakított, és hetvenöt éve, augusztus 13-án Shvoy Lajos megyéspüspök által megszentelt, az ezredfordulóra készülve modernizált, szabályozható hőmérsékletű és ellenőrzött páratartalmú, szigetelt kamrába temették, melyet Takács Nándor megyéspüspök 2000-ben szentelt újra.
A magyar királyaink földi maradványait rejtő csontkamra a Székesfehérvári Királyi Napok ideje alatt, augusztus 14-20-a között minden nap 09.00 és 20.00 óra között látogatható, a Nemzeti Emlékhelyet pedig egész augusztusban térítésmentesen nézhetik meg az érdeklődők.