Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Ünnepi megemlékezés az 1956-os Forradalom és Szabadságharc Emléknapján
2021.10.23. 14:49
Ünnepi előadással és koszorúzással tisztelegtek Székesfehérváron az 1956-os forradalom és szabadságharc hőseinek emléke előtt. A Városház téren bemutatott „Igazak” című darabban a nézők hét fiatal sorsát kísérhették végig a világháború végétől a forradalom idejéig. A megemlékezés a Szent István-székesegyház oldalában lévő emlékkeresztnél zárult, ahol a megye és a város közös koszorút helyezett el.
1956 a fiatalok forradalma. Ők gyülekeznek az iskolai aulákban, ők bontanak zászlót az októberi forradalom első napjaiban. Ők állnak a barikádok tetején, lőnek és meghalnak. A forradalom leverése után ott látjuk őket a Csepel teherautók platóján, családjukkal, vagy attól elszakítva, útban nyugati gyűjtőtáborokba. És ők ülnek a siralomházakban ítéletre várva. Ahogyan ők ülnek vissza november 4. után az iskolapadokba is. Évek, évtizedek múlva ők jönnek majd haza, de ők alkotják meg a külhoni magyar kolóniákat is, és tartanak ébren évtizedeken át olyasvalamit, aminek ellobbannia sem lett volna szabad.
„A forradalom fiataljai a józan ész szabályait félredobva csak a szívükre hallgattak, amikor felvették a harcot a szovjet tankokkal. Tetteiket és nevüket aranybetűkkel írták be a magyar történelem könyvébe” – ünnepi beszédében így emlékezett meg az ’56-os hősökről Vargha Tamás, Székesfehérvár országgyűlési képviselője, aki hozzátette: nemzetünk történelmének vannak soha el nem múló lánggal lobogó pillanatai - olyan események, amelyek meghatározzák identitásunkat, melyekből markánsan és ellentmondást nem tűrően megmutatkozik mindaz, ami magyarrá tesz bennünket.
A beszédet követően a színpadon Csengey Márton, Farkas Eszter, Török Laura, Vágó Bendegúz, Helmrich Márton, Somos Gergő, Bíró Mózes és Németh Dávid, valamint a Megadance Székesfehérvári Táncszínház Egyesület táncosai idézték fel az egykori egyetemisták és középiskolások forradalmi napjait. Az „Igazak” című történelmi darabot Matuz János írta és rendezte.
A Városház téri ünnepi műsort követően a Bazilika 56-os emlékkeresztjénél néma koszorúzással emlékeztek az 56-os hősökre. A város és a megye koszorúját közösen helyezte el Vargha Tamás államtitkár, országgyűlési képviselő, dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke, dr. Cser-Palkovics András polgármester és dr. Simon László kormánymegbízott.
Az emlékműnél tisztelegtek a fegyveres testületek, a rendvédelmi szervek, az egyházak, az önkormányzatok, a pártok képviselői, az oktatási és kulturális intézmények és a civil szervezetek vezetői, valamint egy-egy szál virággal a székesfehérváriak.
(forrás: okkfehervar)