MNVH

 

2021-2027 stratégia

 

2021-2027 projektek

A 2021-2027 IDŐSZAK PROJEKTSZINTŰ ELŐKÉSZÍTÉSE FEJÉR MEGYÉBEN

Foglalkoztatás

Megyei identitás erősítése

Velencei-tó partfal

KÖZADATKERESŐ

Közhírré tétetik

Végső búcsú Gyimesi Károlytól, Fejér megye és Sárosd díszpolgárától
2012.05.15. 16:11

Nyolcvannyolcadik életévében elhunyt Gyimesi Károly, Fejér megye és Sárosd  díszpolgára. A nagyrabecsült helytörténésztől 2012. május 23-án, szerdán 14 órakor vettek végső búcsút a sárosdi temetőben.



Gyimesi Károly 1924-ben, Abán született vajdasági középbirtokos szülők gyerekeként. A család a trianoni békekötés után telepedett le Fejér megyei településen. Középiskolai tanulmányait Gödöllőn, Szarvason és Székesfehérváron végezte, majd a Műegyetem Mezőgazdasági fakultására iratkozott be, ahonnan 1944-ben kizárták, mert nem értett egyet a hungarista és náci erőszakszervezetek intézkedéseivel. A II. világháborúban hadifogságba esett Németországba, ahonnan 1945 végén tért haza. Annak ellenére, hogy hazatérésétől számítva nyugdíjazásáig mellőzték és klerikális személynek kiáltották ki, emelt fővel viselte a személye ellen irányuló támadásokat és megpróbáltatásokat. Dolgozott segédmunkásként, de volt kubikus és gátőr is.  Világi elnöke volt a sárosdi egyházközségnek, tagja a helyi önkormányzati testületnek, 1990-1994 között pedig a Fejér Megyei Közgyűlés tagjaként, egyben korelnökeként tevékenykedett. Az 1960-as évektől folyamatosan segítette a kulturális örökségvédelmet. Falujában, Sárosdon és környékén számtalan régészeti lelet felkutatása fűződik a nevéhez. A Mezőföld vízfolyásainak kiváló ismerőjeként került kapcsolatba a megyei múzeum szakembereivel, akik bejelentései nyomán több sikeres feltárást vezettek Sárosdon, Seregélyesen, Hantoson. Jelentős szerepe volt abban, hogy a Hantos központtal szerveződött egykori hun kapitányság leletei, nyomai térképre kerülhettek. Hasonló érzékenységgel figyelt a környékbeli nép életének, munkájának régies vonásaira, eszközeire, szavaira, történeteire. A megyei múzeum régészei, történészei és néprajzosai munkáját gyakran segítette. A történeti és néprajzi pályázatokon rendszeresen részt vett értékes helytörténeti tanulmányaival. Sárosd múltjára vonatkozó írásait 2005-ben kötetbe rendezte. Fölkarolta, megismertette a közvéleménnyel Sallay László sárosdi kiváló kovácsmestert, így lett a kovács messze földön híres a patkolt tojásokról.
 
Érdemei elismeréseként 1993-ban lett Sárosd Díszpolgára, 1994-ben a Fejér Megyei Közgyűlés adományozott Fejér megye díszpolgári kitüntető címet Gyimesi Károlynak, 2009-ben pedig a Fejér Megyei Önkormányzat Marosi Arnold Díjával tűntették ki.
 
Fejér Megye Önkormányzata Gyimesi Károlyt saját halottjának tekinti. Búcsúztatásának időpontjáról és helyszínéről később adnak tájékoztatást.  

Keresés

Tájékoztatás

Kincsestáj kerékpárút

 

FELHÍVÁS


 

Foglalkoztat. Paktum

Mór-Bodajk kerékp. út

 

Fejér Megyei Értéktár

Vakbarát verzió

 

Kerékpárút-fejlesztés

klímastratégia

EFOP- Felzárkóztatás

 

Választás 2022

 

www.gajavolgy.hu

"NE DŐLJÖN BE"

Magyar Államkincstár

ÁROP