Isten hozta nálunk!
Önkormányzat
- Fejér Megyei Önkormányzat
- Duna-mente - Fejér megye különleges gazdasági övezet
- Nemzetiségi Önkormányzatok
- Velencei-tó és Térsége, Váli-völgy, Vértes Térségi Fejlesztési Tanács
- Albensis Fejér Megyei Területfejlesztési Nonprofit Kft.
- Fejér Megyei Értéktár
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Partnerség 2021-2027
- Fejér Megyei Foglalkoztatási Paktum
- Választás
- Kapcsolat
- Közérdekű adatok
- Fejér Megyei Klímastratégia és Éghajlatváltozási Platform
- Fejér megyei felzárkóztatás- politikai együttműködés fejlesztése
- kitüntető cím és díjak
- A 2021-2027 tervezési időszak stratégiai szintű előkészítése Fejér megyében
- A 2021-2027 időszak projektszintű előkészítése Fejér megyében
- Kincsestáj kerékpárút
- Fejér megyei identitás elősegítése térségi szemléletben
- Fejér megye és Tusnádfürdő testvérkapcsolata
- Mór-Bodajk kerékpárút
- E-önkormányzat
Foglalkoztatás
KÖZADATKERESŐ
Közhírré tétetik
Zárókonferencia a Fejér megyei területfejlesztésről
2014.10.31. 12:51
A 2014-2020-as Európai Uniós programozási ciklusban a megyei önkormányzatok fontos szerepet kapnak. Az eddigiektől eltérően elkülönített forrásokat használhatnak fel a megyei területfejlesztési dokumentumban rögzített célok eléréséhez, és a megyei önkormányzatok így a helyi adottságoknak és kihívásoknak megfelelően alakíthatják ki fejlesztési csomagjaikat. E feladatok ellátására a Fejér Megyei Önkormányzat 90 millió forint uniós támogatást nyert az Új Széchenyi Terv keretében. A pénteki projektzáró konferencia azt a célt szolgálta, hogy a megye települési önkormányzatainak átfogó képet nyújtsanak az ÁROP projekt Fejér megyei eredményeiről és a tervezési folyamat további feladatairól.
Dr. Molnár Krisztián, a Fejér Megyei Közgyűlés elnöke köszöntötte házigazdaként a konferencia résztvevőit. Köszöntőjében kiemelte a 2014-2020-as Európai Uniós programozási ciklusban a megyei önkormányzatok fontos szerepét. Az eddigiektől eltérően – elkülönített forrásokat használhatnak majd fel a megyei területfejlesztési dokumentumokban rögzített célok eléréséhez. A megyei önkormányzatok ezzel lehetőséget kaptak arra, hogy – meghatározott keretek között - a helyi adottságaiknak és kihívásaiknak megfelelően alakítsák ki fejlesztési csomagjaikat. Így elkerülhető az olyan múltban bekövetkezett képtelen fejlesztések, mint a negyven cm-es kilátójé, vagy mint a kutya rekreációs központ megvalósítása. Az ÁROP projekt egyrészt a megyei önkormányzatok jogszabályi kötelezettségéből fakadó területfejlesztési terveinek (koncepció és program) elkészítését, másrészt a Terület- és Településfejlesztési Operatív programban (TOP) megvalósuló fejlesztésekhez kapcsolódó – a 2014-2020-as megyei elkülönített keretek felhasználását megalapozó - megyei integrált területi program (gazdaságfejlesztési részprogram és a településfejlesztési részprogram) összeállítását, valamint a megyei önkormányzatok tervezési feladatainak ellátásához szükséges kapacitásépítését támogatta. Az elnök elmondta, hogy a fenti feladatok ellátására a Fejér Megyei Önkormányzat 90 millió forint uniós támogatást nyert a „Területfejlesztési tevékenység támogatása a konvergencia régiókban lévő megyei önkormányzatok számára” című pályázati kiíráson az Új Széchenyi Terv keretében. Fontosnak tartjuk, hogy a megye települési önkormányzatainak átfogó képet nyújtsunk az ÁROP projekt eredményeiről és a tervezési folyamat további feladatairól, ezt szolgálja a mai konferencia. Ezt a tervezési programot alapul véve a Fejér Megyei Önkormányzat a tervei szerint a következő uniós tervezési ciklusban 37 milliárd forintot tud majd Fejér megye településeinek fejlődésére fordítani.
Kaiser Csaba, megyei koordinátor a Széchenyi Programiroda nevében köszöntötte a konferencia vendégeit. Megnyitó beszédében elmondta, hogy a Széchenyi Programiroda irányításával megvalósuló ÁROP koordinációs projekt kiemelt célja volt, a megyei területfejlesztési feladatok segítése és a megyei tervezési feladatok szolgálata. Ennek egyik meghatározó részeként kialakításra került egy koordinációs rendszer, amely a megyén belüli, megyék közötti, országos információáramlást, az ágazati és területi fejlesztési tervek egyeztetését, a társadalmasítás folyamatát, és a partnerség elveinek érvényre juttatását segítette a megyei és járási fórumok, workshopok, konferenciák rendezésével. Szintén fontos feladata volt a koordinátori hálózatnak a tervdokumentumokhoz kapcsolódó fejlesztési projektek beazonosításának segítése, a projektgenerálás támogatása, amelyhez projektelképzeléseket egyeztető rendezvények megszervezésével járultunk hozzá -tette hozzá. "Bízunk benne, hogy a megyei önkormányzattal együttműködésben megvalósult konferenciák, munkacsoportülések hasznosnak bizonyultak! - hangsúlyozta Kaiser Csaba. Zárásként megköszönte eddigi munkájukat, szeretném felhívni a figyelmüket, az ÁROP projekt ugyan véget ért, de a tervezési feladatok tovább folytatódnak az Önök bevonásával. Végezetül szeretném megköszönni Kígyóssy Gábor vezető tervező úrnak, Igari Antal főépítész úrnak és kollégáiknak, akik időt és energiát nem sajnálva dolgoztak a Terület- és Településfejlesztési Operatív programban, és szeretném külön megköszönni, hogy ilyen sikeresen tudtunk együtt működni.
A konferencián Kükedi Zsolt a Nemzetgazdasági Tervezési Hivatal hálózatfejlesztési munkatársa két témában: A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program – fókuszban a helyi gazdaságfejlesztési lehetőségekről és a Helyi gazdaságfejlesztési jó gyakorlatokról tartott előadást. A megyei tervezési folyamat álláról, aktualitásairól Kígyóssy Gábor, a Fejér Megyei Önkormányzati Hivatal vezető tervezője számolt be. Vaszócsik Vilja a Lechner Lajos Tudásközpont vezető tervezője A Fejér Megyei Területfejlesztési Programot mutatta be a hallgatóságnak. A Terület- és Településfejlesztési Operatív Programhoz kapcsolódó Integrált Területi Program készítéséről Kovács Zsolt, az NDC Projektfejlesztő Zrt. önkormányzati üzletágvezetője tartott előadást.